Robię to co lubię
„Przede wszystkim lubię wyzwania. Ta, podobnie jak i inne moje płyty, zrobiona jest dla mnie. Jest obrazem mojego własnego procesu, rozwoju jako artysty i jako człowieka. Albumy są dla mnie jak kartki z pamiętnika z zapiskami moich projektów, pomysłów, myśli kreatywnych, spojrzeń na muzykę i sztukę…” - mówi Jakub Józef Orliński - śpiewak, kontratenor, tancerz – b-boy, występujący zarówno w najlepszych salach operowych, jak i scenach open air’owych.
Specjalnie dla Legalnej Kultury rozmawiała Marzena Mikosz.
Powrót do domu, którego już nie ma – 11. edycja Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty
Czym dziś jest dom? Czy można do niego wrócić, gdy został utracony – w sensie fizycznym, emocjonalnym, kulturowym? Takie pytania stawia przed widzami tegoroczna edycja Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku. W dniach 17–20 lipca 2025 roku ta malownicza miejscowość na Dolnym Śląsku ponownie stanie się przestrzenią dla refleksji, sztuki i dyskusji – nie tylko o kondycji współczesnego świata, ale i o samym człowieku.
Zdjęcia z wakacji a prawo autorskie
Wakacje kojarzą się nam z czasem, który często chcielibyśmy zatrzymać, a przynajmniej doskonale zapamiętać. Niezawodne są w tym fotografie, czy to zrobione za pomocą profesjonalnego aparatu fotograficznego czy też przy użyciu naszego smartfonu. Warto jednak, by przy korzystaniu i dzieleniu się z innymi naszymi wakacyjnymi wspomnieniami, robić to zgodnie z prawem, tak by pięknych wspomnień, nie zatarły prawne wyzwania. Z perspektywy prawa autorskiego, istotne jest bowiem byśmy mieli świadomość nie tylko tego kto jest autorem samego zdjęcia, ale również byśmy mieli na uwadze, że to kto bądź co się znajduje na fotografii ma znaczenie.
25. MFF BNP Paribas Nowe Horyzonty - jubileuszowo
272 filmy, w tym aż 129 tytułów pokazywanych po raz pierwszy w Polsce, o łącznym czasie trwania 23 937 minut czeka na osoby uczestniczące w 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym BNP Paribas Nowe Horyzonty. W tym roku festiwal obchodzi jubileusz ćwierćwiecza istnienia i pokaże ponad 600 seansów w Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym, na wrocławskim Rynku i pierwszy raz w historii wydarzenia, również w ramach kina plenerowego w OPT Zamek w Leśnicy. Do tego wystawy, koncerty, spotkania i inne wydarzenia specjalne. Część filmów będzie dostępna online (17-27 lipca – pokazy stacjonarne, do 3 sierpnia – seanse online). Do Wrocławia przyjedzie ponad 500 gości z całego świata.
Dziewięciu wspaniałych w Łyku sztuki do kawy
Paryż, 1933 roku. Na zdjęciu widzimy dziewięciu przedstawicieli ruchu surrealistów. Od lewej do prawej: Tristan Tzara, Paul Éluard, André Breton, Jean Arp, Salvador Dalí, Yves Tanguy, Max Ernst, René Crevel i Man Ray. Trudno spotkać w naturze tylu geniuszy na metr kwadratowy – chciałoby się powiedzieć.
"Piknik pod Wiszącą Skałą"
„Piknik pod Wiszącą Skałą” powraca do kin! Klasyk Petera Weira w nowej, odrestaurowanej wersji. Są filmy, które trzeba zobaczyć, bo wyznaczają drogę i stanowią punkty odniesienia dla naszej kinowej wyobraźni.
A ich powrót na ekran kinowy jest całkowicie uzasadniony i ważny. Do tych filmów należy z pewnością „Piknik pod wisząca skałą” w reżyserii Petera Weira.
W czasach rosnącej popularności kina opartego na symbolice, obrazie i emocjach, film Weira zyskuje nowe znaczenie.
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
