Pieta w wielkanocnym łyku sztuki do kawy
„Kościół kościołów”, Bazylika św. Piotra poza duchowym znaczeniem jest także miejscem wypełnionym wybitnymi dziełami sztuki. Jedno z nich, które zwłaszcza w okresie wielkanocnym warto kontemplować, stanęło tutaj w Roku Świętym 1500. Dziś zajmuje miejsce tuż przy wejściu, w pobliżu Świętych Drzwi. Pieta była pierwszym dziełem Michała Anioła (1475-1564), które znalazło się w tej bazylice. Dwudziestopięcioletni wówczas artysta nie mógł wtedy nawet marzyć, że wiele lat później – od 1547 r. – będzie pracował nad jej rozbudową do końca swego życia, zmieniając całkowicie plany swych poprzedników. Choć nie dożył do zakończenia prac, to właśnie jemu bazylika zawdzięcza kształt, który dziś możemy podziwiać. A wśród jej skarbów jedną z najcenniejszych pereł jest Pieta Watykańska.
Wielkanoc, czyli uwolnienie miłości
Święta Wielkanocne to idealny czas na refleksje. Pomocą w tym może być książka ks. Adama Bonieckiego "Powroty z bezdroży. Notatki na marginesach Biblii". Medytacje wieloletniego redaktora "Tygodnika Powszechnego" dla Legalnej Kultury kontempluje ks. Andrzej Luter.
BAZA LEGALNYCH ŹRÓDEŁ – Twój przewodnik po kulturze w sieci
Baza Legalnych Źródeł to jedyny w Polsce katalog pokazujący spectrum serwisów udostępniających zasoby kultury bezpiecznie, zgodnie z prawem i wolą twórców. Systematycznie aktualizowana Baza daje dostęp do filmów, muzyki, książek, gier, bibliotek cyfrowych, fotografii, archiwów i repozytoriów, a także muzeów i galerii. W 11 kategoriach można znaleźć 860 stron internetowych. Baza dostępna jest na portalu www.bazalegalnychzrodel.pl, możliwy jest też dostęp przez link na naszej stronie głównej.
Mazurek pod ochroną. Prawo autorskie w kuchni
Przepis na żurek od babci czy bigos wegański z bijącego rekordy popularności bloga? Przy okazji Świąt Wielkanocnych przyglądamy się przepisom kucharskim i odpowiadamy na pytania: czy prawo chroni stosowanie własnych przepisów i receptur? Czy ułatwia utrzymanie receptury w tajemnicy i chroni twórcę?
„Hamlet” w Teatrze Narodowym
Co jest prawdą, co fałszem, co pozorem na elsynorskim dworze? W Teatrze Narodowym można oglądać nową inscenizację „Hamleta” Williama Shakespeare’a w reżyserii Jana Englerta. To opowieść o manipulacji i wątpliwości, oszukiwaniu innych i oszukiwaniu siebie oraz o ludzkim zagubieniu. W tytułowej roli występuje Hugo Tarres, a Ofelię zagrała Helena Englert.
W teatrze co wieczór przegrywam albo wygrywam z widzem
„Siła teatru i kłopot z nim polega na tym, że w teatrze to widz sam montuje, decydując, na co patrzy, za kim podąża. W telewizji trzeba mu dawać gotowe podpowiedzi. Wiele osób, nawet profesjonalistów tego nie rozumie. A to jest inny rodzaj percepcji. Nie wspominam już o wychodzeniu po herbatę w trakcie” – mówi Jan Englert, aktor, reżyser, pedagog, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie w rozmowie z Pawłem Rojkiem.
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
