BAZA LEGALNYCH ŹRÓDEŁ  jest w przebudowie  ZMIENIAMY JĄ DLA WAS :)

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy z Beksińskim

Łyk sztuki do kawy z Beksińskim

„Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki «przetrwały». Oczywiście jest to pragnienie absurdalne. Nikt lepiej ode mnie nie widzi tego, że jakiekolwiek przetrwanie jest niemożliwe” - mówił o swojej twórczości Zdzisław Beksiński, kultowy polski artysta-malarz, rzeźbiarz, fotograf, a z wykształcenia inżynier architektury. Przybliżamy postać artysty jego własnymi słowami.

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Polecamy

„Król Lear

„Król Lear" - odwaga stawiania pytań

W Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się premiera spektaklu pt. „Król Lear” według tragedii Williama Shakespeare’a. Nieśmiertelne dzieło w przekładzie Stanisława Barańczaka przeniósł na scenę Grzegorz Wiśniewski. W roli Leara występuje Jan Englert, w rolach jego córek - Danuta Stenka (Goneryla), Ewa Konstancja Bułhak (Regana) i Dominika Kluźniak (Kordelia, Błazen). Zapowiada się artystyczna uczta.

> WIĘCEJ

PRAWO W KULTURZE

/ Prawo w praktyce

VPN kontra geoblokady

VPN kontra geoblokady

Od kilku lat możemy obserwować coraz większą popularność tzw. VPN’ów (Virtual Private Network) – oprogramowania pozwalającego omijać nakładane przez niektóre witryny geoblokady oraz gwarantującego pełną anonimowość i ochronę danych w sieci. Temat VPN’ów został nawet podjęty przez Komisję Europejską, co pokazuje jak istotne jest to obecnie zagadnienie.

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Polecamy

Filmowa

Filmowa "Anatomia upadku"

„Anatomia upadku” w reżyserii Justine Triet to jedno z najciekawszych europejskich wydarzeń filmowych ostatnich lat. Świetnie napisany, wyreżyserowany i zagrany, film zgarnia nagrody na całym świecie. Zdobył już Złotą Palmę w Cannes, pięć Europejskich Nagród Filmowych, dwa Złote Globy i nagrodę BAFTA. Ma też jedenaście nominacji do Cezarów i pięć do Oscarów.

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Rozmowy

Zachwyt i rozpacz

Zachwyt i rozpacz

Maja Komorowska niechętnie umawia się na rozmowę, mimo że zna i ceni Legalną Kulturę. Wiosną nagrała dla nas zapowiedzi do seansów filmowych, promując korzystanie z legalnych źródeł. Twierdzi jednak, że wszystko, co miała do powiedzenia, zawarła już w książkach. Przekonuje ją argument, że jednak nie wszyscy po nie sięgną, a przede wszystkim – że nasza rozmowa może być niekonwencjonalna. Bo możemy przecież porozmawiać nie o życiu czy o polityce, lecz o... poezji. I o mocy słowa padającego ze sceny.

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy: „Walka karnawału z postem”

Łyk sztuki do kawy: „Walka karnawału z postem”

„Dusza moja - pragnie postu, ciało - karnawału!” – pisał Jacek Kaczmarski w utworze zainspirowanym obrazem „Walka karnawału z postem” Pietera Bruegla. Dzieło niderlandzkiego malarza - który od roku 1559 zaczął pomijać literę „h” w swym nazwisku Brueghel - pokazujemy dziś w Łyku sztuki do kawy. Na obrazie widać z lotu ptaka plac miejski, z karczmą i kościołem. Zgromadziły się na nim dwie procesje szykujące się do walki przy użyciu łopaty piekarskiej z dwoma śledziami (symbol głodu) i rożna z nabitymi na nim łbem świni, pieczoną kaczką i kiełbasą.

> WIĘCEJ


strona
1/172
2
Danuta Stenka o misji Fundacji Legalna Kultura

PRAWNIK ODPOWIADA

Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego. 

Odpowiedzi prawnika

Niekulturalny świat

Do góry!

Partnerzy wspierający Fundację Legalna Kultura