Wyjątkowe spotkanie malarstwa i kina
„Malować film” to artystyczne wydarzenie łączące dwie dziedziny sztuki – malarstwo i kino. Dwanaście współczesnych polskich twórczyń podejmuje dialog z najbardziej malarskim okresem w polskiej kinematografii, tj. z obrazami (!) filmowymi powstałymi w ramach polskiej szkoły filmowej. Okresem, który choć trwał jedynie dekadę (przełom lat 50. i 60.) do dziś pozostaje fenomenem w skali światowej, uznawanym za najbardziej rozpoznawalny okres polskiego kina za granicą.
„Simona Kossak”
Film „Simona Kossak” to inspirująca historia o niezależności i determinacji w szukaniu własnego miejsca na ziemi. To opowieść o odwiecznej potrzebie bliskości i odnalezieniu swojego stada.
Otwarte Drzwi do Kultury - BĄDŹMY WSZYSCY W KULTURZE!
Projekt Otwarte Drzwi do Kultury to pokazy filmowe, ciekawe dyskusje, wirtualne spotkania z twórcami, warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli, konkursy z nagrodami, atrakcje dla małych i dużych miłośników kultury i tych, którzy jeszcze nie znają jej smaku.
Zauroczył mnie ten intymny świat filmowy
„Wiem, podobno inteligentni ludzie nigdy się nie nudzą, ale ja się nudzę bardzo szybko. Dlatego dbam, żeby role, które otrzymuję były różnorodne i abym mogła się przy tym ciągle rozwijać. (…) Często mówię, do mojej agentki: »Ania, przecież już to zagrałam«. Chcę się cały czas rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia i szukać innych mechanizmów, znajdować się w coraz to innym świecie moich bohaterów.” – mówi Sandra Drzymalska, laureatka nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z aktorką rozmawiał Paweł Rojek.
Swoboda wypowiedzi artystycznej
Obejrzyjcie z nami relację z multimedialnej wystawy prac studentów Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wystawa była prezentacją dorobku studentów dwóch pracowni, specjalistycznej Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej i Pracowni Multimediów.
Łyk sztuki do kawy pośród japońskich przedmiotów
W drugiej połowie XIX wieku Europę opanował prawdziwy szał japonizmu. Przedmioty sprowadzane z Kraju Kwitnącej Wiśni były czymś zupełnie nowym i niezwykle atrakcyjnym dla kolekcjonerów. Niemal w każdym zamożnym domu pojawiał się kącik, a najlepiej cały pokój wypełniony zbiorami azjatyckich bibelotów. Dziś zapraszamy Was do jednego z takich salonów należącego do malarza Jamesa Tissota. Zajrzymy tam w towarzystwie dwóch kobiet, które artysta uwiecznił na obrazie "Młode damy oglądające japońskie przedmioty" z 1869 r.