Akademickie biblioteki cyfrowe
Biblioteki cyfrowe to systemy informacyjno-wyszukiwawcze tworzone przez instytucje sprawcze lub podmioty współpracujące, w którym gromadzone są uporządkowane zbiory zasobów cyfrowych, tj. dokumenty w oryginalnej postaci cyfrowej (born digital) oraz dokumenty zdigitalizowane będące odwzorowaniem dokumentów w postaci tradycyjnej, udostępniane bezpłatnie w sieci za pomocą specjalistycznego oprogramowania do tworzenia biblioteki cyfrowej i zarządzania nią.
Misją biblioteki cyfrowej jest zapewnienie użytkownikom dostępu do dziedzictwa kulturowego w postaci zbiorów cyfrowych oraz zachowanie ich (w odpowiednich formatach) dla potomnych dzięki procesowi długoterminowej archiwizacji.
Źródło: Morawiec, Barbara Maria (2016). Biblioteki cyfrowe: tworzenie, zarządzanie, odbiór. Gliwice: OnePress – Grupa Wydawnicza Helion, s. 43.
Europe PMC
Europa PMC to repozytorium zapewniające dostęp do artykułów, książek, patentów i wytycznych klinicznych z dziedziny nauk przyrodniczych. Europa PMC zapewnia dostęp do takich bazach danych jak Uniprot, European Nucleotide Archive (ENA), Protein Data Bank Europe (PDBE) i BioStudies.
Federacja Bibliotek Cyfrowych
Przeszło 5 mln obiektów ze 134 polskich bibliotek cyfrowych sprawiają, że FBC jest największym dostarczycielem danych dla Europeany.
Repozytorium Centrum Otwartej Nauki
Repozytorium zawiera publikacje polskich naukowców w otwartym dostępie, afiliowane przez przeszło 3,5 tys. jednostek naukowych, technicznych i medycznych. Repozytorium Centrum Otwartej Nauki jest adresowane do całego polskiego środowiska naukowego. W repozytorium są udostępniane różnego rodzaju materiały naukowe, takie jak artykuły, książki, materiały konferencyjne, raporty czy rozprawy doktorskie.
Europeana
Przeszło 58 milionów zarchiwizowanych do postaci cyfrowej i udostępnionych do wglądu publicznego dzieł sztuki, książek, filmów i nagrań z całej Europy. Obrazy można filtorwać nie tylko pod względem tematyki, czy daty powstania, ale również dominującego koloru.
Kolekcja bezpłatnych czasopism elektronicznych University of Nevada
Baza czasopism w otwartym dostępie z 14 czołowych dziedzin wiedzy powołana przez Uniwersytet w Reno, w stanie Nevada.
Polona
Polona udostępnia do wglądu publicznego zbiory Biblioteki Narodowej oraz instytucji z nią współpracujących. Każdego dnia baza zdigitalizowanych książek, czasopism, grafik, map, muzykaliów, druków ulotnych oraz rękopisów, poszerza się o nawet 2 tys. obiektów. Dostęp do materiałów chronionych prawem autorskim jest możliwy na terminalach w czytelniach Biblioteki Narodowej lub za pośrednictwem Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.
Repozytorium ECNIS
Repozytorium ECNIS, czyli łódzkiego Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera posiada na zasadach otwartej licencji. Baza zawiera artykuły omawiające nastepujące zagadnienia: epidemiologia chorób zawodowych i środowiskowych, toksykologia środowiskowa i kliniczna, medycyna pracy i patologia, higiena pracy i środowiska, promocja zdrowia w miejscu pracy, radiometria i higiena promieniowania, psychologia i socjologia pracy, fizjologia zawodowa i ergonomia, organizacja i ekonomika służby zdrowia.