PROJEKT KULTURA NA WIDOKU
/ Kultura Na Widoku 2014
KULTURA NA WIDOKU. Od „Solidarności” do cyfrowej rzeczywistości
10.06.14
Odzyskana Wolność to bardzo poważny argument za świadomym korzystaniem z kultury z legalnych źródeł. W 25 rocznicę odzyskania Wolności Legalna Kultura chce zwrócić powszechną uwagę na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność to nie tylko prawo do głoszenia politycznych poglądów, ale także prawo do swobodnego, nieskażonego ideologią dostępu do kultury i sztuki. Wolność zyskali twórcy i odbiorcy kultury. Artyści obecnie mogą wydawać swoje dzieła. Odbiorcy zaś mają kulturę w zasięgu ręki, dzięki czemu mogą bez represji czytać, słuchać i oglądać.
W ramach Kultury Na Widoku na specjalnych regałach ustawionych w największych miastach w Polsce, zdigitalizowana podziemna twórczość z czasów „Solidarności” spotyka się z kulturą współczesną w cyfrowej rzeczywistości. I jest dostępna za darmo, albo w bardzo atrakcyjnych cenach dla wszystkich odbiorców korzystających z urządzeń mobilnych.
Do pobrania jest ponad 600 tytułów zdigitalizowanych książek, filmów, gier i utworów muzycznych. Na jednym z regałów, zatytułowanym „Wolność nie ma granic” można znaleźć dokumenty z czasów „Solidarności” wydane w podziemiu w latach 1976 – 1989. Projekt Kultura Na Widoku został wyróżniony Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności.
Fot.P.Blechman
Korzystajmy z wolności w której zależy nam na kulturze
Głównym celem kampanii jest promocja świadomego i legalnego uczestnictwa w kulturze. Realizując projekt Kultura Na Widoku Fundacja pragnie poszerzać wiedzę na temat istnienia nowoczesnego i łatwego dostępu do kultury z legalnych źródeł, uświadamiając odbiorcom, że są one owocami transformacji i stanowią wspólne dobro, za które ponosimy odpowiedzialność.
W czasie obchodów Święta Wolności Fundacja Legalna Kultura chce zwrócić powszechną uwagę na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność to nie tylko prawo do głoszenia politycznych poglądów, ale także prawo do swobodnego, nieskażonego ideologią dostępu do kultury i sztuki.
I uświadomienie Polakom, jaką drogę przeszła kultura od podziemnych czasów „Solidarności” do współczesnej epoki społeczeństwa cyfrowego. Projekt realizowany jest w ramach kampanii społecznej Legalna Kultura.
Fot.P.Blechman
Kultura Na Widoku w Polsce
29 maja odsłony instalacji pod Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie dokonali: doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzysztof Król, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, prof. dr hab. Elżbieta Traple, Dyrektor Kontentu Orange Polska Dominique Lesage, Dyrektor Departamentu Komunikacji PGNiG Dorota Gajewska, Bartosz Gelner, Agnieszka Grochowska, Dyrektor Ośrodka „Karta” Artur Jóźwik, Magda Kumorek, Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, Piotr Metz, Jerzy Owsiak, Rahim, Danuta Stenka, Grażyna Torbicka, Aga Zaryan i prezes Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska.
W kolejnych dniach i tygodniach Kultura Na Widoku zawita do Łodzi, Katowic, Gdańska, Opola, Wrocławia, Krakowa, Sopotu, Zakopanego, Gdyni, Poznania, Ełku i Kazimierza Dolnego.
Fot.P.Blechman
Każdy znajdzie coś dla siebie
Na regałach Kultura Na Widoku można znaleźć szeroki wybór utworów – począwszy od dzieł literackich Norwida i Konopnickiej, kończąc na najnowszych bestsellerach książkowych, czy bijących rekordy popularności hitach muzycznych, jak choćby przebojowy utwór Daft Punk „Get Lucky”. Do pobrania jest ponad 600 tytułów książek, filmów, gier i utworów muzycznych. W ich sąsiedztwie znajdują się zdigitalizowane materiały z czasów „Solidarności”: ulotki, instrukcje strajkowe, podziemne gazety, plakaty i znaczki, a także książki i nagrania, w tym również archiwalia z Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i zasoby z Ośrodka Karta m.in. z kolekcji „Solidarność – narodziny ruchu” wpisanej na Światową Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Dla wielu będzie to również wyjątkowa okazja do odrobienia lekcji historii. – Jestem przekonany, że przewidziany w ramach projektu „Kultura Na Widoku” Regał Wolności będzie dla wielu osób pierwszą okazją do zetknięcia się z dokumentami źródłowymi dotyczącymi tego okresu. Przygotowane w nowoczesny, atrakcyjny dla młodego odbiorcy sposób, przyczynią się do upowszechnienia wiedzy o najnowszej historii Polski i naszej drodze do odzyskania niepodległości w 1989 roku – napisał w liście do Kingi Jakubowskiej, prezes Fundacji Legalna Kultura minister Sławomir Rybicki, wiceszef Kancelarii Prezydenta.
Fot.K.Rainka
Bo wolność znaczy coś jeszcze…
Czerwiec 1989 roku okazał się dla Polski datą przełomową nie tylko w kontekście polityki, ale i kultury. Dopiero po upadku systemu komunistycznego polska kultura mogła wyjść z podziemia. Funkcjonując do tej pory w drugim obiegu wydawniczym stała się w końcu dostępna i powszechna. Wolność zyskali twórcy i odbiorcy kultury. Obecnie artyści mogą swobodnie wydawać swoje dzieła i otrzymywać za to godziwe wynagrodzenie. Odbiorcy zaś, mają „Kulturę Na Widoku”. Dzięki niej mogą bez represji czytać, słuchać i oglądać.
- To powszechnie niedostrzegany wymiar wolności wywalczonej w 1989 roku. Nasz projekt ma zwrócić uwagę na fakt, że wywalczona przed ćwierćwieczem wolność daje nie tylko możliwość do swobodnego wyrażania swoich politycznych poglądów, ale i prawo dostępu do kultury i sztuki legalnych źródeł – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura.
Projekt Kultura Na Widoku potrwa od 29 maja do 20 września.
Partnerami strategicznymi projektu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Projekt powstał przy wsparciu finansowym Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A.
Dostęp do bezpłatnej sieci Wi-Fi zapewnia Orange Polska.
Dziękujemy za współpracę Partnerom projektu, Legalnym Źródłom i wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Kultury Na Widoku.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office