POLECAMY
/ Archiwum

Zabytki Warmii i Mazur w 3D
29.08.13
Ruszył etap terenowy projektu „Cyfrowe Warmia i Mazury”. Dzięki temu przydrożne kapliczki, rzemiosło artystyczne oraz inne cenne zabytki z regionu zostaną zapisane w formie cyfrowej.
Zajmuje się tym Pracownia Dygitalizacji w elbląskim Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
– To żmudny proces – wyjaśnia Magdalena Czarnocka-Kaptur ze Światowida. – Do końca czerwca przyszłego roku zdigitalizujemy 15 kapliczek i 25 obiektów z muzeów, które są partnerami projektu.
Proces skanowania 3D jest niezwykle czasochłonny. Obiekt przeznaczony do digitalizacji musi być skanowany fragment po fragmencie. Opracowanie jednej kapliczki to około 150 godzin roboczych.
Zapisane w formie cyfrowej zabytki Warmii i Mazur będą mogli oglądać odbiorcy z całego świata. Poprzez internet będą dostępne w formacie 3D i w formie wirtualnych spacerów.
Projekt „Cyfrowe Warmia i Mazury” ma na celu inwentaryzację dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnianie wiedzy o zabytkach i cennych obiektach znajdujących się w regionie.
Artykuł pochodzi ze strony Radio Olsztyn, partnera medialnego Legalnej Kultury.
(Stank/as)
fot. archiwum Legalnej Kultury
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
