POLECAMY
/ Archiwum

14. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu
17.08.13
Letnia Akademia Filmowa zaprasza do Zwierzyńca po raz 14. Zgodnie z dotychczasową tradycją, widzowie zaproszeni zostaną do odkrywania rzadko obecnych na naszych ekranach kinematografii i oryginalnych autorów filmowych.
Na pierwszym planie znajdzie się „Kino z krainy gejzerów”. Kino islandzkie przebojem zdobywa światowe ekrany. Jego niekwestionowany lider, Fridrik Thór Fridriksson, utorował drogę do międzynarodowej kariery grupie zdolnych reżyserów, stanowiących dzisiaj o wizerunku tej kinematografii. Całkowitą egzotyką dla polskich kinomanów będzie spotkanie z kinem pakistańskim. Ponadto w „Niemieckiej panoramie” pokazane zostaną najnowszych filmów wybranych z programu Berlinale (m.in. „Hannah Arendt”, „Dziewczyna z perukami”, „Russendisko”, „Lore”).
Swoje retrospektywy będą mieć w Zwierzyńcu Tomas Gutiérrez Alea, najbardziej znany na świecie reżyser kubański oraz Elia Suleiman, sztandarowy przedstawiciel kinematografii, która oficjalnie nie istnieje – Palestyny.
Warto zwrócić też uwagę na twórczość znakomitego rosyjskiego reżysera Aleksandra Rogożkina. We współczesnym kinie rosyjskim od lat odgrywa znaczącą rolę i z pewnością na bliższe spotkanie z polską widownią zasługuje.
Cykl „Diabeł w butelce” obejmuje zestaw filmów poświęconych problemom alkoholowym. Traktujących o wadzeniu się z alkoholową pokusą, walce z nałogiem i cenie jaką za to płacą uwikłani w taki splot bohaterowie filmów.
W programie Akademii nie zabraknie też stałych pozycji („Filmy w sieci”, „Klubowy karnet”, „W polskim obiektywie”), replik zaprzyjaźnionych z nami festiwali (Planete Doc Film Festival, Krakowski Festiwal Filmowy, Etiuda & Anima, Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”, Żydowskie Motywy). Listę propozycji uzupełniają pokazy w kinie nocnym, koncerty, spektakle, wykłady i spotkania dyskusyjne.
Podczas Letniej Akademii Filmowej Legalna Kultura zaprasza na pokaz specjalny filmu „Rok 1863”. Film jest pierwszą w historii naszej kinematografii ekranizacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego, wyreżyserowaną przez Edwarda Puchalskiego w 1922 roku. Ten zabytek filmowy jest bardzo ważny dla polskiego kina; jednym z najistotniejszych jest fakt sfilmowania przez reżysera autentycznych powstańców styczniowych – siwobrodych, czcigodnych starców, którzy w jednej ze scen filmu uczestniczą w uroczystym nabożeństwie.
Więcej informacji na stronie Letniej Akademii Filmowej.
Źródło: materiały organizatora
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
