POLECAMY
/ Archiwum

Ninateka.pl - nowe kulturalne miejsce w sieci
06.08.13
Najlepsze spektakle teatralne, klasyczne dzieła polskiej animacji, dokumenty, etiudy filmowe, fabuły, koncerty muzyki klasycznej i współczesnej, programy publicystyczne i inne trudnodostępne, często archiwalne, materiały audiowizualne związane z kulturą, a wszystko to online pod jednym adresem www.ninateka.pl. Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił nowe kulturalne miejsce w sieci.
Pod nowym, niezależnym adresem internetowym www.ninateka.pl, użytkownik znajdzie stale rozbudowywaną skarbnicę materiałów audiowizualnych i audialnych dotyczących kultury i jej szeroko rozumianych kontekstów.
NINATEKA to wielowątkowe, interdyscyplinarne medium: użytkownik, dzięki intuicyjnej nawigacji i zgodnie ze swoimi potrzebami, może swobodnie poruszać się po portalu niczym po wielkim internetowym domu kultury, będąc w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dnia i nocy, może przełączać się między kategoriami tak, jak między teatrem, filharmonią, kinem studyjnym, salą koncertową, galerią sztuki czy klubem muzycznym.
Portal łączy dwa światy - dziedzictwo audiowizualne z kulturą współczesną. Udostępniane są w nim klasyczne dzieła polskiej animacji, dokumentu, etiudy filmowe, fabuły, audycje radiowe i telewizyjne, archiwa domowe, które zestawione są z najlepszymi, często już nieobecnymi na afiszach, spektaklami teatralnymi i operowymi, koncertami, słuchowiskami, materiałami o sztuce, programami publicystycznymi.
W zbiorach NINATEKI znajdują się animacje z lat 60., dzieła Giersza, Antonisza, Szwakopfa, Lenicy czy Dumały, dokumenty Polskiej Szkoły Dokumentu i pochodzące ze Studia Munka, nieznane powszechnie etiudy filmowe Agnieszki Osieckiej, filmy Zanussiego, Skolimowskiego, Piwowskiego, Karabasza czy Titkowa.
NINATEKA jest także jedynym miejscem w sieci, gdzie można obejrzeć wyjątkowe rejestracje teatralne, wśród nich: głośne spektakle Jarzyny, Warlikowskiego, Wajdy, Trelińskiego, Grzegorzewskiego, Lupy, Jarockiego i Klaty. W chwili uruchomienia NINATEKI zasoby portalu to 2187 materiałów audiowizualnych, a każdego tygodnia serwis wzbogacany jest o kolejne wyjątkowe pozycje. Wszystkie materiały dostępne w NINATECE pochodzą z legalnych źródeł i są w 98% bezpłatne, co oznacza ponad 2000 darmowych materiałów, do których dostęp nie wymaga logowania. Zaledwie 2% materiałów, zgodnie z wymogami przekazujących je producentów, udostępniane jest za niewielką opłatą.
Edukacja
Ważną częścią NINATEKI jest NINATEKA EDU, przeznaczona wyłącznie dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich uczniów. To pierwsza tego typu multimedialna biblioteka edukacyjna w Polsce. Po uprzedniej rejestracji użytkownicy zyskują bezpłatny dostęp do wszystkich materiałów opublikowanych w NINATECE, a także materiałów dydaktycznych: scenariuszy lekcji i zeszytów ćwiczeń. Nauczyciel ma także możliwość wygenerowania kodów dostępu dla swoich uczniów, dzięki czemu NINATEKA EDU jest również doskonałym narzędziem do wykorzystywania podczas lekcji lub w ramach zadawanych prac domowych.
Równy dostęp do kultury
NINATEKA powstała z myślą o wszystkich użytkownikach - również tych, którzy spotykają się z wykluczeniem powodowanym utrudnionym dostępem do kultury. Instytut przygotowując portal starał się, by był on otwarty dla osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy z różnych powodów nie mogą w pełni korzystać z zasobów Internetu. Sukcesywnie kolejne materiały znajdujące się w NINATECE będą wzbogacane o transkrypcje dla osób niesłyszących i słabosłyszących, a już niebawem pojawią się pierwsze filmy i rejestracje spektakli teatralnych z audiodeskrypcją, z której korzystają osoby niewidome. Są to rozwiązania, które ułatwią korzystanie z portalu również seniorom, użytkownikom urządzeń mobilnych, czy chociażby obcokrajowcom uczącym się języka polskiego. Serwis jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych, prawidłowo funkcjonuje przy zastosowaniu programów czytających, dostosowany został również do wyświetlania w trybie dużego kontrastu, z którego korzystają osoby słabowidzące. Dzięki temu NINATEKA jest pierwszym portalem w Polsce, który tak przystępnie udostępnia polskie, kulturalne dziedzictwo audiowizualne.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
