POLECAMY
/ Archiwum

Sopot Film Festival 2013
22.07.13
Sopot Film Festival na stałe wpisał się w życie kulturalne Trójmiasta i letnią mapę festiwali filmowych. Tegoroczna edycja odbywać się będzie w dniach 13-21 lipca. Festiwalowe filmy wyświetlane będą tradycyjnie w sopockich salach kinowych, teatralnych, studyjnych, w kinie plenerowym nad brzegiem morza oraz, po raz pierwszy, w Operze Leśnej. W programie znajdzie się m.in.: konkurs światowych debiutów filmowych, panorama nowego kina szwedzkiego, retrospektywy Lukasa Moodyssona, Harmony Korina, Toma Tykwera i najciekawsze filmy autorskie minionego sezonu.
Sopot Film Festival to międzynarodowy festiwal filmowy, który od czterech lat odbywa się w wakacje jako wieloformatowa impreza kulturalna. Na bogaty program składają się nie tylko pokazy filmów, ale także liczne spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, panele dyskusyjne oraz koncerty do kina niemego.
Na miłośników sztuki filmowej czekają trzy obszerne retrospektywy: przełomowego twórcy dla współczesnego kina szwedzkiego Lukasa Moodyssona, człowieka – instytucji nowojorskiej bohemy, kontrowersyjnego Harmony Korina oraz Toma Tykwera, niemieckiego reżysera, uznawanego za ucznia Krzysztofa Kieślowskiego. Najważniejsza jest jednak sekcja konkursowa, czyli międzynarodowy konkurs filmów fabularnych skoncentrowany na promocji pierwszych i drugich filmów twórców z całego świata. W konkursie weźmie udział 10 pełnometrażowych filmów, które w większości na sopockim festiwalu będą miały swoją premierę.
Szczególnym wydarzeniem dla sopockiego festiwalu będzie ponowne odsłonięcie na plaży nad morzem szafy zaprojektowanej przez Pawła Althamera, nawiązującej do filmu „Dwóch ludzi z szafą” Romana Polańskiego w 60-tą rocznicę twórczości reżysera. W ten sposób sopocka publiczność będzie mogła świętować 60-tą rocznicę twórczości reżysera. Z okazji obchodów roku Themersonów organizatorzy przypomną również wycinek ich twórczości i artystyczne nawiązania Polańskiego do twórczości tych wybitnych artystów XX-wiecznej awangardy.
Program można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalowej.
Na podstawie materiałów prasowych.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
