POLECAMY
/ Archiwum

Konferencja „Przeciwdziałanie plagiatom na uczelniach sposobem na poprawę jakości kształcenia”
03.06.13
23 maja odbyła się VI konferencja poświęcona systemowi antyplagiatowemu i zmianom w ustawie o szkolnictwie wyższym pt. „Przeciwdziałanie plagiatom na uczelniach sposobem na poprawę jakości kształcenia”. Legalna Kultura patronuje temu wydarzeniu.
Organizator, Fundacja Fresnela uzasadnia problem w ten sposób: plagiatowanie, a ściślej – umieszczanie w pracach nieoznaczonych fragmentów tekstów innego autorstwa – jest poważną bolączką polskiego systemu szkolnictwa wyższego. Ogromna liczba portali internetowych, oferujących gotowe prace oraz przygotowywanie ich na zamówienie może świadczyć o tym, że system edukacyjny nie spełnia właściwie funkcji ewaluacyjnej. Prawdopodobnie w wielu wypadkach uczelnie nie potrafią odróżnić prac napisanych samodzielnie od zawierających kryptocytaty, czy napisanych na zamówienie.
Oznacza to, że prawdopodobnie część absolwentów co roku opuszczających mury szkół wyższych uzyskała dyplomy, mimo niespełnienia ustawowych wymagań i nieposiadania kompetencji związanych z wykształceniem wyższym. Nieuchronną konsekwencją tej dysfunkcji jest osłabienie gospodarki, sektora publicznego i obniżenie jakości życia społecznego w Polsce.
Podczas spotkania władz wyższych uczelni, przedstawicieli środowiska akademickiego i organizacji studenckich, a także instytucji rządowych i środowiska pracodawców nają być poruszone następujące zagadnienia:
- określenie zjawiska plagiatowania w polskim szkolnictwie wyższym (analiza problemu: przyczyny, skutki, sposoby jego rozwiązania)
- zjawisko plagiatowania w systemie szkolnictwa wyższego Stanów Zjednoczonych – wnioski dla Polski
- problem osłabienia gospodarki, sektora publicznego i obniżenia jakości życia społecznego wynikające z powszechnego zjawiska plagiatowania
- wymiana doświadczeń między przedstawicielami polskich uczelni wyższych
Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora konferencji.
Fundacja Fresnela popiera ideę Legalnej Kultury.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
