POLECAMY
/ Archiwum

Światłoczuła trasa z filmem „Lęk wysokości”
05.10.12
W październiku (4-11.10.2012 r.) – nowa światłoczuła trasa po Polsce północnej, z filmem „Lęk wysokości”. To okazja do poznania filmowych tajemnic, tym razem związanych z kreacją przestrzeni świata, w którym rozgrywa się akcja. Pierwszej projekcji towarzyszyć będzie Marcin Dorociński, filmowy Tomek.
W dalszą cześć trasy pojedzie autorka scenografii do filmu, Elwira Pluta. Jest ona również autorką scenografii w filmach „Cześć Tereska” i „Wymyk”, które już podróżowały w ramach projektu „Polska Światłoczuła”.
Fabularny debiut nominowanego do Oscara i nagrodzonego na festiwalu w Berlinie reżysera „Królika po berlińsku”, Bartosza Konopki, to poruszająca historia telewizyjnego reportera Tomka (Marcin Dorociński, nagrodzony Złotymi Lwami za kreację pierwszoplanową na Festiwalu
w Gdyni). Karierę Tomka i jego poukładane życie rodzinne zakłóca wiadomość o poważnych problemach ojca (Krzysztof Stroiński, laureat Polskiego Orła za wybitną kreację w „Rysie” ).
Ojciec trafił do szpitala psychiatrycznego, a syn jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Tomek wykorzystuje sytuację jako okazję do sprzedania mieszkania ojca bez jego wiedzy. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca pogrąża się w świat szaleństwa i dowiaduje się prawdy o sobie.
Gorąco przyjęty przez publiczność i krytykę na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów
w Gdyni „Lęk wysokości” zaimponował widzom znakomitym aktorstwem (Marcina Dorocińskiego i Krzysztofa Stroińskiego wspiera laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego – Magdalena Popławska), ale także dopracowaną stroną wizualną.
Reżyser filmu, Bartosz Konopka, jest jednym z najczęściej nagradzanych młodych reżyserów. Odtwórca głównej roli, Marcin Dorociński, jest laureatem wielu nagród aktorskich. Autorka scenografii, Elwira Pluta, w ubiegłym roku na festiwalu w Gdyni została nagrodzona za scenografię do „Wszystko co kocham” i „Magicznego drzewa”.
Projekt Polska Światłoczuła promuje dobre, polskie kino (filmy fabularne, dokumentalne, animowane), tworzy niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji: odbywają się w nietypowych miejscach, a po projekcji odbywa się spotkanie z reżyserem, operatorem, aktorem lub producentem.
Jakość projekcji jest taka, jak w najlepszych salach kinowych stolicy – filmy są z kopii cyfrowych wyświetlanych z projektora cyfrowego najwyższej klasy.
Polska Światłoczuła w ciągu 80 dni przejechała prawie 24 tysiące kilometrów. Z jedenastoma twórcami odwiedziła trzydzieści sześć miejscowości, w których oprócz projekcji filmów odbyło się wiele dyskusji z widzami (łącznie przez 84 godziny). Na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Polska Światłoczuła otrzymała Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za krajowe wydarzenie filmowe 2011.
Trasa z filmem „Lęk wysokości” (październik 2012 r.):
- 4.10. Supraśl, Dom Ludowy, godz. 19.00 – gość: Marcin Dorociński
- 5.10. Gródek, Gminne Centrum Kultury, godz. 18.00 – gość (prawdopodobnie): Marcin Dorociński
- 7.10. Kętrzyn, Gimnazjum im. Jana Pawła II, godz. 18.00 – gość: Elwira Pluta
- 8.10. Miastko, Centrum Informacji Turystycznej, godz. 18.00 – gość: Elwira Pluta
- 9.10. Darżewo, Ośrodek Terapii Uzależnień, godz. 11.00 – gość: Elwira Pluta
- 9.10. Świdwin, Dom Kultury, godz. 18.00 – gość: Elwira Pluta
- 10.10. Dąbie, Klub Delta, godz. 19.30 – gość: Elwira Pluta
- 11.10. Potulice, Zakład Karny, godz. 15.00 – gość: Elwira Pluta
„Lęk wysokości”
Premiera: 20 kwietnia 2012 r.
Czas projekcji: 90 min.
Produkcja: Polska, 2011 r.
Więcej: www.polskaswiatloczula.pl Źródło: materiały organizatora trasy
Opr.: AK
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
