POLECAMY
/ Archiwum

68. rocznica Powstania Warszawskiego
01.08.12
Dzielne kobiety z czasów II wojny światowej – to właśnie im poświęcone są tegoroczne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w sobotę, 28 lipca, w ramach cyklu „Pamiętamy’44” odbył się koncert „Morowe Panny”. W Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego było prawie 4 500 osób.
Projekt „Morowe Panny” to wielopłaszczyznowa kampania, realizowana w okresie od maja do sierpnia 2012 roku, w celu promocji współczesnej kobiecości. Kampania odwołuje się do historii kobiet – bohaterek Powstania Warszawskiego. W programie są liczne spotkania i happeningi; odbył się także koncert w Parku Wolności.
Podczas koncertu – dedykowanego dzielnym, walecznym, niekiedy również osamotnionym, kobietom Powstania Warszawskiego – polskie wokalistki, przy akompaniamencie zespołu Maleo Reggae Rockers, zaprezentowały własne autorskie teksty. Na scenie mogliśmy usłyszeć: Anitę Lipnicką, Katarzynę Groniec, Halinkę Młynkovą, Paulinę Przybysz, Jadwigę Basińską, Annę Brachaczek, Lilu, Marikę, Monę oraz Paresłów. Młode artystki opowiedziały o przemyśleniach związanych z Powstaniem Warszawskim oraz współczesną historią stolicy. Inspiracją do napisania testów były nagrania z Archiwum Historii Mówionej. Utwory powstały w oparciu o kompozycje Dariusza Malejonka, pomysłodawcy koncertu.
Koncert poprowadzili Magdalena Smalara oraz Artur Orzech. A już dziś, 1 sierpnia, w 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, sobotni koncert „Morowe Panny” zostanie wyemitowany na antenie TVP 1 o godz. 22:00. Partnerem realizacji telewizyjnej jest Narodowe Centrum Kultury.
Zwieńczeniem projektu „Morowe Panny", realizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie wydanie płyty o tym samym tytule, na której znajdą się wszystkie wykonane podczas koncertu piosenki. Premiera krążka już 10 sierpnia 2012 roku.
Więcej:
www.morowepanny.pl; www.facebook.com/MorowePanny
Źródła:
www.nck.pl/art,pl,aktualnosci,100154.html
www.morowepanny.pl/aktualnosci.html
Fot.: Plakat, promujący koncert - materiały organizatora
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
