POLECAMY
/ Archiwum
Afrykamera po raz dzięwiąty
17.04.14
Już 23 kwietnia startuje w Warszawie dziewiąta edycji Festiwalu Filmów Afrykańskich Afrykamera. Legalna Kultura jest jednym z partnerów tego wydarzenia.
Odbywający się od 2006 roku Festiwal AfryKamera to pierwsza w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej impreza prezentująca afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii. Afrykamera organizowana jest raz do roku w Warszawie, przy czym mniejsze odsłony wydarzenia odbywają się w kilku innych miastach w Polsce.
Celem Festiwalu jest przybliżanie największych osiągnięć Afryki w zakresie kina, co pozwala na bieżące obserwowanie rozwoju kontynentu w tym sektorze oraz przełamywaniu nieprawdziwego stereotypu, że Afryka jest kinową pustynią. Dotyczy to nie tylko dorobku ostatnich kilku lat, również przybliżaniu nieznanej, a wielce wartościowej twórczości klasyków tego regionu.
W 2014 roku AfryKamera przybliży polskim widzom kinematografię nigeryjską. Do niedawna jeszcze często funkcjonujący jako przedmiot kpin i pogardy, określany mianem „nieprofesjonalnego pretensjonalnego kina”, przemysł Nollywood w ostatnich latach stał się potęgą na skalę światową. Przy produkcji rzędu ponad 2000 filmów rocznie jest to niezwykle dynamicznie rozwijająca się branża, która z roku na rok staje się coraz bardziej profesjonalna, zwiększając swoje niegdyś symboliczne budżety.
Drugim z wiodących bloków tegorocznej edycji Afrykamery będzie blok Tęczowa Afryka poświęcony filmom ukazującym problemy środowisk homoseksualnych. W ostatnich latach środowiska LGBT, którym przypięta została łatka importowanej z zachodniego kręgu kulturowego aberracji, stały się ideologicznym kozłem ofiarnym afrykańskich kaznodziei i polityków. Organizatorzy Festiwalu nie chcą jednak wyłącznie skupiać się na kwestiach prześladowań i prawnej sytuacji mniejszości seksualnych, ale podjąć próbę wyjaśnienia złożoności tego zjawiska i postkolonialnego rodowodu szerzącej się homofobii.
Na otwarcie festiwalu, 23 kwietnia zaprezentowany zostanie głośny , nominowany w tym roku od Złotych Globów i Oscarów obraz Justina Chadwicka „Mandela Długa droga do wolności”.
Poza Warszawą Afrykamera odwiedzi Białystok, Gdańsk, Koszalin, Kraków, Poznań, Tczew i Wrocław.
Pełny program imprezy znajdziecie na oficjalnej stronie.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura