POLECAMY
/ Archiwum
„Łodzią po Wiśle” w warszawskim Iluzjonie
19.04.14
Już po raz dwunasty Szkoła Filmowa w Łodzi organizuje w Warszawie Festiwal „Łodzią po Wiśle”. Najnowsze dokonania artystyczne naszych studentów zostaną zaprezentowane 25 -26 kwietnia w kinie Iluzjon.
Podczas święta młodych filmowców po raz pierwszy pokażemy szerokiej publiczności jedenaście etiud fabularnych, po siedem dokumentalnych i operatorskich oraz jedenaście animacji, które złożą się na pokazy konkursowe, oceniane przez jury.
Poza konkursem - w przeglądzie - będzie można zobaczyć kolejne siedem etiud fabularnych, cztery dokumentalne, aż dwanaście operatorskich i jedenaście animacji.
Festiwal jest organizowany w Warszawie od 2003 roku. Od początku założeniem „Łodzią
po Wiśle“ była promocja studentów Szkoły, konfrontacja ich twórczości z szeroką publicznością oraz środowiskiem filmowym, poprzez stworzenie forum do rozmowy o przyszłości polskiego kina. Festiwal ma już swoją wierną publiczność i z każdą kolejną edycją wzrasta liczba widzów chcących oglądać najnowsze dokonania artystyczne studentów ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a dyskusje po projekcjach są gorące i inspirujące.
- Organizujemy festiwal w Warszawie, by pokazać filmy studenckie branży filmowej, producentom, dziennikarzom, a przede wszystkim szerokiej publiczności - mówi Krzysztof Brzezowski, Pełnomocnik Rektora ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą, Dyrektor Festiwalu. - To początek życia festiwalowego filmów, „wyjście poza mury Szkoły“ i często pierwsze laury.
Laureaci „Łodzią po Wiśle“ zdobywają później nagrody na najważniejszych polskich i międzynarodowych festiwalach, czego przykładem są „Opowieści z chłodni“ z 2010 roku w reż. Grzegorza Jaroszuka, nagrodzone Grand Prix „Łodzią po Wiśle“, a potem docenione na ponad 30. festiwalach zagranicznych. Nagrodzeni z poprzednich lat to obecnie uznani twórcy, m.in. Leszek Dawid, reżyser filmu „Jesteś Bogiem“ (w 2004 roku jego „Bar na Victorii“ wygrał festiwal) czy Filip Marczewski, który w 2012 roku debiutował filmem fabularnym „Bez wstydu“ (jego etiuda „Melodramat“ triumfowała w 2005 roku).
Filmy co roku ocenia profesjonalne jury i przyznaje Grand Prix, nagrody w czterech kategoriach: Najlepsza Etiuda Fabularna, Najlepsza Etiuda Dokumentalna, Najlepsza Etiuda Operatorska/Zdjęcia, Najlepsza Etiuda Animowana oraz Wyróżnienia.
Jednym z wydarzeń Festiwalu Łodzią po Wiśle będzie warsztat poświęcony zagadnieniom prawa autorskiego. Wezmą w nim udział specjaliści: twórcy filmowi, między innymi Kinga Dębska reżyserka i scenarzystka, prezes Fundacji Legalna Kultura Kinga Jakubowska i mec. Albert Stawiszyński, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami na tym polu.
Pełny program imprezy znajdziecie na stronie www.lodziapowisle.pl.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura