POLECAMY
/ Archiwum
Piotr Głowacki z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego
02.04.14
- To cudowna chwila. Mam nadzieję, że nie zawiodę patrona – mówił zaskoczony i wzruszony Piotr Głowacki odbierając Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla młodych polskich aktorów, którzy „wyróżniają się wybitną indywidualnością”.
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana jest za filmowe dokonania z ostatniego sezonu. Piotr Głowacki doceniony został za rolę w filmie „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa. W jury, które wybrało laureata nagrody, zasiedli w tym roku: aktorka Grażyna Barszczewska, aktorka Agata Buzek, krytyk filmowy Andrzej Kołodyński, reżyser Feliks Falk oraz krytyk filmowy i publicysta ksiądz Andrzej Luter.
Piotr Głowacki i Bodo Kox, reżyser „Dziewczyny z szafy”, fot. Justyna Teleńczuk
Pochodzący z Torunia Piotr Głowacki jest absolwentem krakowskiej PWST. Na dużym ekranie debiutował w 2005 roku w filmie „Oda do radości”. Kreacja ta przyniosła mu statuetkę Jantara za najlepszą rolę męską na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", nagrodę Tudora za najlepszą rolę męską podczas Festiwalu Cinéma Tout Écran w Genewie i pierwszą w karierze nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Po raz kolejny do tego wyróżnienia nominowany był w 2013 roku za rolę w filmie „80 milionów”.
Nagrodę im. Cybulskiego po raz pierwszy wręczono w 1969 roku, a jej laureatem był wówczas Daniel Olbrychski. Przy wyborze nominowanych jednym z kluczowych kryteriów jest wiek aktora – nominacje otrzymują osoby, które w roku kalendarzowym, w którym przyznane są nominacje, nie ukończyły 35 roku życia.
Podczas uroczystej gali w warszawskim kinie Iluzjon przyznano także po raz pierwszy Nagrodę Kapituły, którą otrzymała aktorka Agnieszka Grochowska „za wybitną indywidualność artystyczną i cały dotychczasowy dorobek aktorski”. Wcześniej Grochowska była czterokrotnie nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
W środę wręczono także nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową 2013 roku. Otrzymał ją Piotr Zwierzchowski autor publikacji „Kino nowej pamięci. Obraz II wojny światowej w kinie polskim lat 60”.
Fundacja Legalnej Kultury była partnerem tegorocznego rozdania Nagród im. Zbyszka Cybulskiego.
fot. Justyna Teleńczuk/Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura