POLECAMY
/ Archiwum
„Miasto snu” Lupy ponownie w TR Warszawa
06.02.14
Na afisz TR Warszawa powraca „Miasto snu” – głośny spektakl Krystiana Lupy inspirowany jednym z najbardziej niezwykłych utworów początku XX wieku. Można go będzie zobaczyć od 6 do 9 lutego na scenie przy ul. Marszałkowskiej 8.
Spektakl „Miasto snu” w reżyserii Krystiana Lupy powstał na podstawie powieści „Po tamtej stronie” austriackiego rysownika Alfreda Kubina, uznawanej przez krytyków za jedną z najbardziej oryginalnych książek początku XX wieku. Opowiada o monachijskim malarzu, który na zaproszenie dawnego znajomego wyrusza do wymarzonego, ukrytego przed światem na Dalekim Wschodzie Państwa Snu. Jednak po dotarciu na miejsce wizja tajemniczej i sielankowej enklawy szybko znika. Bohater zastaje mroczny i ponury obraz upadłego miasta, w którym czas stoi w miejscu, a absurdalne prawo odrzuca wszystko co wiąże się z nowoczesnością – zarówno ze świata sztuki, mody jak i techniki. Spektakl dotyka pewnych problemów władzy, jej pierwotnego skażenia i impotencji, a także kwestii zaangażowania się w życie wspólnoty, nieumiejętność wykształcenia wspólnego celu, tworzenie prowizorycznych opozycji, produkcję czczego dyskursu.
- Gdyby tak pokusić się o podzielenie współcześnie zamieszkującego planetę homo sapiens na przedrelatywistycznego przedstawiciela homo dzięwiętnastowiekus i relatywistycznego homo quasifuturus, to właśnie w Mieście Snu te dwie psychologiczne opcje się polaryzują. Jedni uciekają tu w przeszłość, drudzy uciekają w przyszłość, bo nie mogą znieść czasu teraźniejszego, czyli czasu bezkształtnego, czasu niewiadomej, czasu stawania się… Rzecz w tym, że oba gatunki czytają zaproszenie i obietnicę Patery dokładnie pod swoim adresem, a dzieje się tak, ponieważ każdy przedstawiciel danego gatunku widzi rzeczywistość z perspektywy własnej życiowej instalacji. Być może jest to zasadzka Patery, że nie określił, czy Miasto Snu – a więc rzeczywistość snu, a więc w końcu Sen – to przyszłość czy przeszłość, a perfidia tej zasadzki polega na tym, że każdy przedstawiciel obu przeciwstawnych gatunków z przerażeniem odkrywa tu coś wręcz odwrotnego do tego, czego się spodziewał – mówił Krystian Lupa po premierze „Miasta snu” w październiku 2012.
Z jednej strony „Miasto snu” jest metaforą fałszywej utopii, do której zmierza człowiek, a z drugiej jest to zbiór wizji o zagładzie i destrukcji świata. Sztuka stawia pytania o sens istnienia, życia i przemijania, zachęcając do wędrówki w głąb własnego umysłu.
W przedstawieniu występują: Sandra Korzeniak, Magda Kuta, Maria Maj, Małgorzata Maślanka, Monika Niemczyk, Agnieszka Roszkowska, Jan Dravnel, Jakub Gierszał, Władysław Kowalski, Lech Łotocki, Henryk Niebudek, Piotr Skiba, Andrzej Szeremeta i Tomasz Tyndyk.
Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa z Théâtre de la Ville w Paryżu i Instytutem Adama Mickiewicza, we współpracy z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. „Miasto snu” grane jest w TR Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 8: 6 (g. 19:00 I część), 7 (g. 19:00 II część), 8 (g. 18:00 całość) i 9 lutego (g. 15:00 całość). Spektakl trwa 6 godzin i 30 minut. Bilety w cenie 100 zł normalny i 60 zł. ulgowy do nabycia w kasach teatru.
W repertuarze TR Warszawa w lutym również „Cokolwiek się zdarzy, kocham Cię” Przemysława Wojcieszka (od 21 do 23 lutego) i „T.E.O.R.E.M.A.T.” Grzegorza Jarzyny (od 27 lutego do 1 marca), a także Nowa Dramaturgia, a w niej „Człowiek, który jadł świat” (10 lutego) Nis-Momme Stockmanna, nowy cykl „Bio/Formy: opowiadania o artystach” (15 i 16 lutego) poświęcony Zofii Hansen oraz pokaz filmu „Jaskółka” (17 lutego) Bartosza Warwasa.
fot. Magda Hueckel
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura