POLECAMY
/ Archiwum
Dzieła osierocone
04.01.14
Około 40% zasobów bibliotecznych i archiwalnych to dzieła objęte autorskimi prawami majątkowymi, a ustalenie ich twórców czy spadkobierców jest niemożliwe. Do około 300 tys. fotografii, filmów, partytur czy dzieł literackich mamy dostęp tylko w czytelniach, archiwach czy prywatnych zbiorach. Nie można ich publikować w Internecie, wznawiać czy włączać do antologii. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat kompendium wiedzy w zakresie stosowania prawa w przypadku dzieł osieroconych, wydanym pod redakcją dr Doroty Sokołowskiej.
Według Dyrektywy Parlamentu Europejskiego dziełami osieroconymi są utwory lub przedmioty praw pokrewnych, do których podmioty uprawnione nie są znane lub nawet jeżeli są znane, to ich odnalezienie jest niemożliwe. Przy tym, w przypadku utworu, do którego istnieje kilka podmiotów uprawnionych, jeżeli co najmniej jeden z nich został zidentyfikowany i odnaleziony, to utworu takiego nie uważa się za utwór osierocony. Zobacz więcej
Publikacja „Dzieła osierocone. Korzystanie z dzieł osieroconych w świetle Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/28/UE z dnia 25 października 2012 r.”, pod redakcją dr Doroty Sokołowskiej jest pierwszym tak szerokim kompendium wiedzy, na temat stosowania prawa, w zakresie dzieł osieroconych.
Dzięki publikacji, czytelnik w sposób systematyczny może zapoznać się z aktualnymi poglądami i problemami dotyczącymi utworów osieroconych. Autorzy artykułów, zaproszeni do dyskusji na temat sytuacji tego typu utworów, rozważają między innymi kwestie wpływu lobbingu na politykę Komisji Europejskiej, zakresu zastosowania Dyrektywy do tzw. Utworów wizualnych. Przypominają również o polskim udziale w powstawaniu Dyrektywy 2012/28/UE. Poruszają problematykę wdrożenia jej do polskiego prawa, a także możliwych działań legislacyjnych, które można podjąć przed implementacją europejskich uregulowań do polskiego prawa.
Publikacja „Dzieła osierocone. Korzystanie z dzieł osieroconych w świetle Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/28/UE z dnia 25 października 2012 r.” pod redakcją dr Doroty Sokołowskiej jest owocem konferencji na temat dzieł osieroconych, która odbyła się w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu 23 maja 2013 roku.
Książka została wydana przy udziale Stowarzyszenia Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL z siedzibą w Kielcach.
Więcej o publikacji: wsus.pl
fot. riesp/ sxc.hu
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura