POLECAMY
/ Archiwum
Historia, która wydarzyła się naprawdę
29.12.13
„Biegnij, chłopcze, biegnij” to ekranizacja przetłumaczonego na 15 języków bestsellera Uriego Orleva. W międzynarodowej obsadzie filmu znalazła się plejada gwiazd polskiego kina. W roli głównej, zagranej wspólnie z bratem-bliźniakiem Andrzejem, Kamil Tkacz, którego debiut w głośnym i wielokrotnie nagrodzonym „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy zachwycił cały świat.
Poruszający i niezwykły film, który podczas 23. edycji międzynarodowego festiwalu filmowego w Cottbus został nagrodzony trwającymi 15 minut owacjami na stojąco i otrzymał Nagrodę Publiczności, wyreżyserowany przez zdobywcę Oscara, Pele Danquarta, w kinach już od 10 stycznia 2014 r.
Film „Biegnij, chłopcze, biegnij” opowiada historię ośmioletniego chłopca, któremu udaje się uciec z warszawskiego getta w trakcie jego likwidacji w 1942 roku. Przez trzy kolejne lata wojny ukrywa się w lasach i podwarszawskich wsiach, ścigany i prześladowany, doświadczając pomocy, jak również zdrady. Uczy się, jak przetrwać. Mały chłopiec, którego instynkt przetrwania opiera się głodowi i chorobom, musi także krok po kroku wyzbyć się swojej żydowskiej tożsamości.
Historia żydowskiego dziecka została opowiedziana przez reżysera Pepe Danquarta w konwencji filmu przygodowego, bo jest to opowieść o trudnej drodze, jaką musiał przebyć chłopiec, o tym, jak musiał błyskawicznie dorosnąć, żeby przeżyć i o tym, że mimo wszystkich tych okoliczności pozostał nadal dzieckiem.
- Jurek dzielnie stawia czoła przeciwnościom losu, niczym osoba dorosła. W przezwyciężaniu trudności i niebezpieczeństw paradoksalnie pomaga mu jego młodość – podchodzi do nich z dziecięcą śmiałością. To, że naszym przewodnikiem po tej historii jest mały, niewinny chłopiec, posiadający naturalną ciekawość świata i instynkt przetrwania, sprawia, że okropieństwa Holocaustu stają się jeszcze bardziej przerażające – mówi reżyser.
- Na początku historii nasz bohater nie jest do końca świadom niebezpieczeństw, jakie mu zagrażają. Szkoła życia, jaką przechodzi, pomimo oczywistych różnic, przypomina przygodowe opowieści w stylu Huckelberry’ego Finna. Dziecięca naiwność, niegasnący optymizm i nieposkromiona wola życia, którą zaszczepił w nim ojciec, pozwalają mu przetrwać ciosy od losu, które są trudne do zniesienia nawet gdy obserwujemy je tylko w kinie. Są w tej historii momenty, którym nie podołałby nawet dorosły człowiek, a cóż dopiero dziecko. Przy tym wszystkim musimy pamiętać, że „Biegnij, chłopcze, biegnij” jest filmem w całości prawdziwym. Przedstawia on wydarzenia, które naprawdę miały miejsce – dodają producenci.
Srulik najprawdopodobniej przejdzie do historii kina, jako jeden z najdzielniejszych dziecięcych bohaterów wszech czasów. - Nasz film jest hołdem dla wszystkich dzieci, które w przeszłości, a w niektórych częściach świata nawet po dziś dzień, były i są zmuszone walczyć o swoje życie. A także dla tych, którym, mimo przerażających okoliczności, udało się nie tylko przetrwać, ale też zachować człowieczeństwo. „Biegnij, chłopcze, biegnij” jest odą na cześć życia, wiary i nadziei – podsumowuje reżyser.
BIEGNIJ, CHŁOPCZE, BIEGNIJ
Na podstawie bestsellera Uri Orleva
OBSADA:
SRULIK/JUREK STANIAK – ANDRZEJ TKACZ i KAMIL TKACZ
HERSCH FRIDMAN – ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI
RIWA FRIDMAN – KATARZYNA BARGIEŁOWSKA
MAGDA JAŃCZYK – ELISABETH DUDA
KOWALSKA – IZABELA KUNA
KOWALSKI – PRZEMYSŁAW SADOWSKI
MATEUSZ WRÓBEL – MIROSŁAW BAKA
MANIA WRÓBEL – GRAŻYNA BŁĘCKA-KOLSKA
EWA STANIAK – GRAŻYNA SZAPOŁOWSKA
DR ŻURAWSKI – OLGIERD ŁUKASZEWICZ
RYBAK – LECH DYBLIK
PANI HERMAN – JEANETTE HAIN
OFICER SS – RAINER BOCK
MOSZE FRENKIEL – ITAY TIRAN
TWÓRCY FILMU:
REŻYSERIA – PEPE DANQUART
SCENARIUSZ – HEINRICH HADDING
(na podstawie książki URI ORLEVA)
ZDJĘCIA – DANIEL GOTTSCHALK
MONTAŻ – RICHARD MARIZY
SCENOGRAFIA – MATTHIAS MÜSSE
WSPÓŁPRACA SCENOGRAFICZNA – OLIVIER MEIDINGER, ADRIANA LUNA
DEKORACJE – BRIGITTE SCHLÖGEL
CHARAKTERYZACJA – KITTY KRATSCHKE, JULIANE HÜBNER
MUZYKA – STÉPHANE MOUCHA
DŹWIĘK – FRANK HEIDBRINK, KAI TEBBEL, JEAN-GUY VÉRAN
CASTING – VIOLETTA BUHL, SIMONE BÄR, JAQUELINE RIETZ, DAVID BERTRAND
PRODUCENCI – SUSA KUSCHE, UWE SPILLER, PEPE DANQUART
KOPRODUCENCI – ALEXANDER VAN DÜLMEN, THIERRY LENOUVEL, HANNEKE VAN DER TAS, FRANZ KRAUS, ANTONIO EXACOUSTOS, MIRJAM QUINTE
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura