POLECAMY
/ Archiwum
31. Międzynarodowy Festiwal Młodego Widza ALE KINO!
02.12.13
Osiem dni potrwa święto kina dla młodych widzów w Poznaniu. 1 grudnia 2013 rozpocznie się jeden z najstarszych festiwali filmowych w Polsce. W bogatym programie imprezy znalazły się propozycje dla niemal wszystkich – od kilkulatków, które pierwszy raz zetkną się z dużym ekranem po dorosłych entuzjastów kina. Najwięcej filmów zaprezentowanych zostanie dzieciom i młodzieży. Od rana do wieczora seanse odbywać się będą w Multikinie 51, ale również w Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek i Scenie Wspólnej Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka, które jest organizatorem imprezy.
W tym roku na Festiwal zgłoszono rekordową ilość filmów. Liczba pełnych metraży przekroczyła 240, krótkich napłynęło ponad 400. Ostatecznie na Festiwalu zostanie pokazanych niemal 150 filmów podczas 113 seansów. Są to obrazy pochodzące z różnych części świata, również produkcje z krajów, które rzadko goszczą na polskich ekranach jak z Gruzji, Tunezji, Brazylii, Nowej Zelandii, Urugwaju czy Tajwanu.
Program
1 grudnia Festiwal otworzą laureaci tegorocznych Platynowych Koziołków Bolek i Lolek, obchodzący w tym roku swoje 50-te urodziny. Uwielbiane przez dzieci urwisy pojawią się na dużym ekranie w filmie „Wielka podróż Bolka i Lolka”, a seans poprzedzą zabawy i warsztaty skupione tematycznie wokół ich przygód. W ciągu kolejnych dni jubilaci powrócą w swym debiucie – „Kuszy” z 1963 roku. Sprzed półwiecza pochodzą również inne ujęte w programie tytuły takie jak: „Winnetou. Złoto Apaczów”, „Władca much”, „Gdy przychodzi kot”, a pretekstem by je pokazywać jest rocznica pierwszego w Poznaniu Przeglądu Filmów Animowanych dla Dzieci, który zorganizowano 50 lat temu. Ciekawych obrazów z tamtego roku będzie więcej.
W konkursie filmów pełnometrażowych znalazły się 22 filmy, w tym 4 animacje. Jedną z nich jest „AninA”, produkcja urugwajsko-kolumbijska, zgłoszona przez Urugwaj do nominacji do Oscara, przeznaczona dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Do oglądania filmów animowanych organizatorzy postarają się przekonać gimnazjalistów pokazując „Kolor skóry: miodowy”, opowiadający historię Junga, który współtworzył film wraz z Laurentem Boileau. Obraz zawiera także elementy dokumentalne, a podobne koleje losu podzieliło również tysiące innych koreańskich dzieci adoptowanych przez europejskie rodziny od lat 50-tych po 70-te.
Zanim powalczą o nominację oscarową, do rywalizacji o Złote Koziołki staną również filmy aktorskie dla gimnazjalistów: „Rakieta” w reżyserii Kima Mordaunta, umiejscowiona w Laosie produkcja australijska, a także gruzińsko-niemiecko-francuska „Rozkwitające” (reż. Nana Ekvtimishvili, Simon Gross), która na tle wydarzeń w Gruzji w 1992 w roku ukazuje przedwcześnie wkraczające w dorosłość dwie 14-lenie przyjaciółki. Do młodzieży adresowany jest również najnowszy obraz Bernardo Bertolucci „Ja i ty”. Jego bohater izoluje się od rówieśników, ale poznając rodzinne tajemnice i przyrodnią siostrę narkomankę paradoksalnie nabiera odwagi, by stawić czoło światu.
Wśród konkursowych długich filmów aktorskich odnaleźć można propozycje nawet dla pięciolatków, a także sporo dla starszych nastolatków, ale najbogatsza wciąż pozostaje oferta dla widzów szkolnych. Przygody ciepłych i uroczych bohaterów norweskiego „Kacpra i Emmy” śledzić mogą już przedszkolaki, a nieco starszym uczniom tytułowy „Felix” (reż. Roberta Durant) pokaże jak wytrwale dążyć do realizacji swoich marzeń.
Podobną różnorodność można zauważyć także w konkursie filmów krótkometrażowych, tu jednak odwrotnie – przeważają filmy animowane, tworzone w różnych technikach i różnych zakątkach świata. Podczas Festiwalu odbędzie się premiera pierwszego odcinka „Kacperiady” Wojciecha Wawszczyka i Kamila Polaka, młodzi widzowie zobaczyć będą mogli również nagradzanego już „Ziegenorta” Tomasza Popakula, brytyjskie „Miejsce na miotle” czy francuską „Ropuchę i stonogę”.
Krótkometrażowa fabuła produkcji indonezyjskiej „Bobby” zaprowadzi widzów do Indonezji, w której dzieci również marzą o wiernym psim przyjacielu. Łącznie na Festiwalu zaprezentowanych zostanie 10 zestawów krótkich filmów dla różnych grup wiekowych.
Cztery filmy tegorocznego programu połączył wspólny temat – piłka nożna. Jeden z nich „Piękny horyzont” Stefana Jägera uhonorowany został Piłkarskimi Koziołkami i zaprezentowany zostanie obok filmów tej sekcji: „Uwierz” Davida Scheinmanna, „Jak lew” Samuela Collardeya i pochodzącej z 1963 roku węgierskiej produkcji „Dwie połowy w piekle”.
W ramach seansów Fundacji Ludzie dla Ludzi dwukrotnie pokazany zostanie film „Pozdrowienia od Mike’a” Marii Peters nawiązujący do działań tej organizacji, zmierzających do zmniejszania zachorowalności i umieralności na choroby nowotworowe.
W weekend zamykający Festiwal odbędą się seanse w ramach Ale Kino! Najnajmłodszego Widza, podczas których kilkuletnie maluchy będą w bezinwazyjny sposób wkraczały w świat dużego ekranu. Maluchy siedząc na poduchach, w półmroku i w kameralnym gronie obejrzą szwedzkie animacje z serii „Klopsiki”. Jedna z pierwszych części w 2010 zdobyła Złote Koziołki.
Ponadto będzie okazja, w wielu wypadkach niepowtarzalna, by zobaczyć filmy, które nie trafią do szerokiej dystrybucji, pomimo swych walorów artystycznych i poznawczych. Wiele z tych ambitnych i wartościowych produkcji, które w interesujący sposób ukazują świat dzieci i młodzieży, pozwala również na przybliżenie młodej widowni innych kultur czy nieznanych im zjawisk społecznych. Pojawią się filmy zauważone już na innych festiwalach takich jak: Berlinale, Giffoni czy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy. Będą również polskie premiery.
Podczas Festiwalu odbędzie się premierowy pokaz etiud Wielkiej Przygody z Filmem zrealizowanych podczas warsztatów przez grupy młodzieży, pracujące pod opieką artystyczną takich reżyserów jak: Mikołaj Haremski, Jacek Filipiak, Michał Rosa, Tomasz Dettloff i Katarzyna Kasica.
Jury i goście
Do Poznania na 31. Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! przyjadą filmowcy z różnych części świata. Wielu z nich czeka wytężona praca w charakterze jurorów, ale głównie są to twórcy prezentowanych filmów, którzy skonfrontują swoje dzieła z publicznością, a po seansach odpowiedzą na pytania widzów. Niektórzy z gości będą również prelegentami Forum nauczycieli i filmowców „Spotkanie z mistrzem”, a reżyserzy poprowadzą także warsztaty filmowe z młodzieżą.
W Jury Międzynarodowym zasiądą m.in.: laureat Oscara za film krótkometrażowy „The Charming man” (Der er en yndig mand), duński reżyser Martin Strange-Hansen, Irlandczyk Hugh O’Conor, reżyser, scenarzysta, znany przede wszystkim jako aktor z takich produkcji jak: „Moja lewa stopa”, „Trzej Muszkieterowie” czy „Czekolada”; Michael Harbaeur, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Schlingel, odbywającego się w Chemnitz, czy Tonje Hardersen, od 2007 do niedawna pełniąca funkcję prezesa dziecięcej organizacji filmowej ECFA.
Jury Międzynarodowe Filmów Pełnometrażowych: Martin Srtange-Hansen, Michael Harbauer, Mika Anttolainen, Joan Parsons, Willemine van de Wiel, Aneta Ozorek.
Jury Międzynarodowe Filmów Krótkometrażowych: Tonje Hardersen, Hayo Freitag, Katy Kavanaugh, Anita Kwiatkowska-Naqvi, Hugh O’Conor.
Twórcy
Pierwszego dnia Festiwalu po projekcji pełnometrażowej animacji „Księżycowy człowiek” o swojej pracy nad powstawaniem filmu opowie edytorka Sarah Clara Weber.
Poniedziałek, 2 grudnia obfitować będzie w spotkania z gośćmi. Z Indonezji do Poznania przylecą twórcy filmu „Spacer wśród latających traw” w reżyserii Eugene Panji. Z pewnością najwięcej emocji wzbudzi chłopiec grający główną rolę Muhammad Syihab Imam Mutaqin, ale tajniki realizacji tego obrazu zdradzą również Tania Smantha Sagrul – producentka i Ishana Nurliany – asystentka reżysera. W południe rozpoczną się aż 4 seanse z udziałem reżyserów prezentowanych filmów. Spotkania twórców filmowych z widzami odbywać będą się każdego dnia Festiwalu – do 8 grudnia. Spośród nich szczególnie warto polecić projekcję i spotkanie z reżyserem filmu opartego na prawdziwej historii „Pchełki tu nie ma”, Giuseppe Bonito oraz Ludovicą Faldą, odtwórczynią roli upośledzonej dziewczynki.
Warsztaty
Pochodząca z Republiki Południowej Afryki Roberta Durrant, reżyserka i producentka filmu „Felix”, spotka się z widzami dwukrotnie, poprowadzi również warsztaty z młodzieżą. Nad stworzeniem krótkich etiud wraz z uczestnikami Festiwalu pracować będą także: Giuseppe Bonito, Christian Lo, Stephan Apelgren.
Spotkania i forum
Festiwal Ale Kino! to również miejsce spotkań wielu grup filmowców: twórców, producentów filmowych, organizatorów festiwali dziecięcych, pedagogów oraz osób zainteresowanych filmem dla dzieci i młodzieży. W Polsce ciągle za mało mówi się o filmie dla najmłodszych, a produkcje dla młodych widzów są rzadkością, dlatego organizatorzy podtrzymują tradycję okołofestiwalowych spotkań, by inicjować i podtrzymywać dyskusję na ten temat, zapraszając przedstawicieli środowisk edukacyjnych i filmowych z całego świata. Przedstawiciele środowisk filmowych, medialnych, naukowych i pedagogicznych związanych filmem i mediami audiowizualnymi dla młodego odbiorcy biorą udział w debacie w ramach forum. Tematem tegorocznych spotkań będzie „Spotkanie z mistrzem”. Zgłoszenia można nadsyłać do 25 listopada.
Wiecej informacji na stronie: www.alekino.com
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura