Otwarte bazy i repozytoria
W dziale tym znajdziesz katalog dużych archiwów, baz danych i repozytoriów (poza repozytoriami bibliotek cyfrowych, które możesz znaleźć w zakładce LEGALNE ŹRÓDŁA dostępnej w panelu głównym naszej strony).
Udostępnione tu otwarte zasoby edukacyjne są bezpłatne.
Zachęcamy do zdobywania wiedzy o Otwartych Zasobach Edukacyjnych
na stronach Ministerstwa Edukacji Narodowej
oraz do lektury Kapsztadzkiej Deklaracji Otwartej Edukacji
i Deklaracji Berlińskiej w sprawie otwartego dostępu do wiedzy w naukach ścisłych i humanistyce.
Archiwum dźwięków BBC
Ponad 16 tys. nagrań efektów dźwiękowych zgromadzonych w archiwum cyfrowym BBC. Dźwięki (w formacie WAV), z których każdy można pobrać, zostały na specjalnej niekomercyjnej licencji RemArc. Efekty dźwiękowe są objęte prawami autorskimi BBC, ale mogą być wykorzystywane do celów osobistych, edukacyjnych lub badawczych. Przeszukując zasoby każdy znajdzie coś dla siebie, odsłuchamy np: płacz dziecka z 1960 roku, rozmowy przechodniów na krakowskich sukiennicach, gwar nowojorskiej ulicy czy historyczny start rakiety.
BASE
BASE to jedna z największych wyszukiwarek na świecie. Przede wszystkim obejmuje zasoby sieciowe. BASE dostarcza ponad 120 milionów dokumentów z ponad 6000 źródeł. Można uzyskać tu dostęp do pełnych tekstów około 60% zindeksowanych dokumentów za darmo (Open Access).
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Przeszukuj katalog, czytaj opisy i oglądaj fragmenty, a jeśli trafisz na coś interesującego – obejrzyj to w całości w siedzibie FINA, gdzie czeka na ciebie profesjonalne (i wygodne!) stanowisko pracy.
KOMETA Bibliotek Cyfrowa
Publikacje na otwartych licencjach: artykuły naukowe, poradniki metodyczne, raporty z badań, programy edukacyjne i inne.
OpenDOAR
OpenDOAR to kompleksowa i wiarygodna lista repozytoriów instytucjonalnych i tematycznych z całego świata. Obejmuje również archiwa wspierane przez agencje finansujące, takie jak National Institutes for Health w USA lub Wellcome Trust w Wielkiej Brytanii i Europie.
POLONA
Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Zdigitalizowane i udostępniane w Polonie zbiory codziennie powiększają się o nawet 2 tys. obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek.
Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA
Kolekcje Ośrodka Karta to 300 tys. zdigitalizowanych i opracowanych fotografii dokumentujących wydarzenia wielkiej polityki, rodzinnych uroczystości, historii społeczności i regionu oraz życie konkretnych osób. Można z nich korzystać niekomercyjnie.
Bazy Federacji Bibliotek Polskich
Portal FBC daje użytkownikom możliwość przeszukiwania opisów cyfrowych publikacji dostępnych w polskich bibliotekach cyfrowych i repozytoriach współpracujących z FBC. Każdy z takich opisów skojarzony jest z odnośnikiem prowadzącym do strony WWW danej biblioteki cyfrowej, na której wyszukany obiekt jest prezentowany użytkownikowi.
Katalog Otwartych Zasobów Edukacyjnych
W katalogu Wikipedii wymieniono i opisano kilkadziesiąt wyszukiwarek i repozytoriów gromadzących zasoby sieci dostępne na wolnych licencjach, znajdujące się w Domenie Publicznej (zasoby, do których wygasły autorskie prawa majątkowe) lub na innych otwartych licencjach.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Uporządkowane tematycznie fotografie dokumentujące historię Polski od początku XX wieku. Dostępne online zdjęcia należą do domeny publicznej lub posiadaczem autorskich praw majątkowych jest Skarb Państwa.
OtwarteZasoby.pl
blog Kamila Śliwowskiego, na którym stale udostępnia on super-pomocne nauczycielom (i nie tylko) otwarte zasoby edukacyjne i ciekawe bazy instytucji kultury oraz na bieżąco informuje o nowinkach technologicznych.
Registry of Open Access Repositories
Registry of Open Access Repositories to międzynarodowa baza danych umożliwiająca wyszukiwanie indeksujące tworzenie, lokalizację i rozwój instytucjonalnych repozytoriów otwartego dostępu i ich zawartości. Do tej pory zarejestrowano tu ponad 3 tys. repozytoriów instytucjonalnych i międzyinstytucjonalnych.
- Strefa edukacji
- Warsztaty edukacyjne Legalnej Kultury
- Strefa dla nauczycieli
- Scenariusze lekcji
- Niezbędnik nauczyciela
- >Otwarte bazy i repozytoria
- Przydante zasoby
- Przewodnik po prawie autorskim
- Strefa dla uczniów
- Strefa dla studentów
- Strefa "Ja w internecie"