PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Czym się różnią wszelkie prawa zastrzeżone i pewne prawa zastrzeżone?
10.08.12
Wszelkie prawa zastrzeżone (ang. all rights reserved) to zasada, którą objęte jest tradycyjne prawo autorskie. Zgodnie z tą zasadą zabrania się zmieniania utworu oraz kopiowania go bez zgody autora.
Pewne prawa zastrzeżone (ang. some rights reserved) to opozycja do ww. zasady tradycyjnego prawa autorskiego.
Aby w pełni zrozumieć różnicę, należy odnieść się do działalności organizacji non-profit Creative Commons, która działa na rzecz wypracowania kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a nieskrępowanym korzystaniem z twórczości innych osób. Głównym celem organizacji jest stworzenie umiarkowanych, elastycznych zasad w obliczu dotychczasowych reguł prawa autorskiego.
Creative Commons udostępnia różnego rodzaju licencje, które umożliwiają zastrzeżenie jedynie niektórych praw na rzecz twórcy (np. zmieniania). To twórca decyduje, na jakich warunkach chce udostępnić utwór, i które z jego praw mają pozostać chronione, a które nie.
Utwory udostępnione pod takimi licencjami można rozpoznać po znaczku „pewne prawa zastrzeżone” oraz oświadczeniu, że dzieło opublikowane jest na określonej licencji Creative Commons.
Paweł Gruszecki
Starszy prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office