PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Wrzucanie na YT filmów, które zawierają fragmenty meczy
18.11.13
Jestem wielkim fanem piłki nożnej i często oglądam mecze. Ostatnio wpadłem na pomysł, aby dzielić się swoją "wiedzą" z innymi, poprzez składanie filmików o danym graczu i wrzucanie ich na YouTube. Przykładowy film trwałby kilka minut, czasami wrzuciłbym akcję/ bramkę wykonaną przez zawodnika (ok. minuta filmiku). I tutaj jest moje pytanie, płacę abonament, mam wykupiony PAKIET SPORT w ipla.tv. Czy legalnym byłoby wrzucanie takich filmów na YouTube? Zakladając, że udostępniany film nie będzie zawierał dźwięków (komentatorzy) oraz oczywiście logo - marka kanału telewizyjnego będzie zasłonięta?
Umieszczenie filmu w serwisie YouTube spełnia przesłanki rozpowszechniania utworu, tym samym może powodować powstanie roszczeń mających swe źródło w przepisach prawa autorskiego. Rozpowszechnianie utworu objętego prawami autorskimi wymaga zgody podmiotu, któremu one przysługują. Posiadanie prawa do legalnego oglądania meczy nie oznacza, że widzowi przysługuje automatycznie prawo do umieszczenia meczy w Internecie.
Usunięcie głosu komentatora stanowi jedynie wyeliminowanie naruszenia niektórych praw autorskich. Z kolei zasłonięcie informacji o źródle, z którego film pochodzi, może mieć skutki odwrotne do zamierzonych, gdyż w przypadku posługiwania się (nawet niewielkim) fragmentem cudzego utworu zawsze konieczne jest wskazanie źródła, z którego on pochodzi. Pod pewnymi warunkami skorzystanie z fragmentów wyemitowanych meczy można byłoby uznać za użytek dozwolony w ramach prawa cytatu, o którym wielokrotnie już pisano na łamach portalu. W sytuacji, gdy w filmie pojawiałyby się niewielkie fragmenty meczy obrazujące np. wybitną umiejętność danego piłkarza, której techniczne aspekty analizował autor filmu (np. celne wykonywanie rzutów karnych), można byłoby się zastanowić nad dozwolonym użytkiem, który przybrałby formę cytatu mającego na celu wyjaśnianie.
Dla skorzystania z prawa cytatu, czyli inkorporowania do własnego dzieła fragmentu czyjegoś utworu, koniecznym byłoby stworzenie filmu o danym graczu, który spełniałby przesłanki samodzielnego utworu. Samo zestawienie fragmentów meczy nie będzie umożliwiało legalnego skorzystania z prawa cytatu, również z tego względu, że niespełniona byłaby przesłanka służebnego charakteru zapożyczonego fragmentu.
Magdalena Krawczyk
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. sxc.hu/ RAWKU5
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office