PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Prawa autorskie do audiobooków
08.10.13
Czy prawa autorskie do audiobooków należą do autora tekstu czy do lektora?
Audiobook stanowi zapis (magnetyczny lub elektroniczny) recytowanej przez lektora (czasem przez aktora) książki. Niekiedy czytanemu tekstowi towarzyszy tło muzyczne lub inne elementy dźwiękowe (np. naśladujące dźwięki przyrody lub urządzeń). W związku z powyższym, w audiobooku materializuje się wiele rodzajów praw na dobrach niematerialnych: prawa autorskie do czytanej książki – przysługujące jej autorowi, prawa do artystycznego wykonania utworu – w postaci recytacji książki w pewnej twórczej interpretacji – służące lektorowi, prawo pokrewne do fonogramu – tj. pierwszej rejestracji dźwięku (nagrania audiobooka), które służą producentowi audiobooka, a dodatkowo także prawa do elementów towarzyszących nagranej recytacji, o których wspomniałam wyżej (prawa autorskie do utworu muzycznego, prawo do artystycznego wykonania tego utworu muzycznego itp.).
Podsumowując, różne prawa zawarte w audiobooku pierwotnie przysługują wielu podmiotom, natomiast często zdarza się tak, że producent audiobooka – przed jego stworzeniem lub już po nagraniu, nabywa na własną rzecz wszystkie prawa zawarte w audiobooku (lub też niektóre z nich nabywa a na niektóre uzyskuje jedynie licencję).
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. sxc.hu/ michaelaw
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office