PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Udostępnienie radia internetowego na www
09.05.13
Czy mogę na stworzonej przez siebie stronie WWW umożliwić słuchanie radia internetowego jednej lub wielu rozgłośni radiowych, bez pytania o pozwolenie samych rozgłośni, i bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów na rzecz ZAIKS-u?
Każdy odwiedzający moją stronę miałby możliwość włączenia i słuchania wybranego strumienia radiowego.
Opisane działanie wymaga uzyskania zgody – zarówno podmiotów uprawnionych z tytułu praw autorskich i praw pokrewnych związanych z samymi utworami muzycznymi udostępnianymi przez radia, jak i od rozgłośni radiowych – w zakresie praw do tworzonych przez te rozgłośnie audycji radiowych (utwory słowne, twórcze zestawienia utworów muzycznych itp.).
Warto zaznaczyć, iż opisane w pytaniu działanie odbywa się na odrębnym polu eksploatacji niż to, na którym działa sama rozgłośnia radiowa. Radio internetowe działa bowiem na polu nadawania utworów, zaś umieszczenie na własnej stronie internetowej odnośników do radia internetowego jest swego rodzaju reemitowaniem pierwotnie nadawanego programu. Jest to działanie w ramach monopolu twórczego, co oznacza, że każdy inny niż twórca podmiot, musi uzyskać zgodę uprawnionego na korzystnie z praw autorskich.
Należy zatem uzyskać odpowiednie zgody na korzystanie z utworów oraz przedmiotów praw pokrewnych na polu reemisji w ramach konkretnej strony internetowej.
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. flicr.com by anieto2k (CC BY-SA 2.0)
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office