PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Tantiemy w przypadku wesela
23.02.17
Kto musi opłacić tantiemy w przypadku wesela, właściciel restauracji/domu weselnego czy DJ? Jako DJ co miesiąc otrzymuję, za odpowiednią opłatą, zestaw płyt CD i MP3 z firmy Dj Promotion. Utwory, które otrzymuję w formie audio i mp3 są przeznaczone do publicznego odtwarzania. Natomiast jeden lokal nie posiada umów z OZZ a drugi posiada.
DJ w prowadzonej przez siebie działalności może korzystać z utworów przeznaczonych do publicznego odtwarzania pochodzących z serwisów typu DJ Promotion. Jednak, gdy konkretny DJ zamierza odtwarzać utwory z wykonanych przez siebie kopii czy plików komputerowych pochodzących z oryginalnych płyt, zobowiązany jest do uzyskania licencji od ZPAV (Związek Producentów Audio-Video). Licencja ta oznacza jedynie legalizację odtwarzania utworów z kopii oryginalnego nagrania. Obie z powyższych możliwości nie zwalniają organizatora imprezy z obowiązku zapłaty stosownych opłat na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania. W związku z tym, niezbędne jest zawarcie umowy licencyjnej na publiczne odtwarzanie utworów muzycznych z organizacjami zbiorowego zarządzania chroniącymi prawa kompozytorów, autorów tekstów, producentów fonogramów oraz artystów wykonawców. Opłat zobowiązany jest dokonać organizator imprezy – lokal, dom weselny, w którym organizowana jest impreza lub ewentualnie para młoda, jeśli sama nawiązuje współpracę z DJ-em.
Warto pamiętać o tym, że odtwarzanie cudzych utworów bez zgody autorów oraz innych uprawnionych (np. artystów wykonawców) skutkuje odpowiedzialnością po stronie korzystającego za naruszenie autorskich praw majątkowych. W takiej sytuacji, należy liczyć się z możliwością podniesienia przez uprawnionego roszczeń takich jak żądanie zapłaty odszkodowania (nawet w kwocie dwukrotności wynagrodzenia), wydania uzyskanych korzyści itp.
Agata Duniak - Majcher, aplikant radcowski
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office