PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Dostęp do muzyki na otwartych licencjach
09.06.16
Chcę stworzyć amatorski film dokumentalny, który zamierzam wysłać na konkurs filmów amatorskich oraz wstawić na youtube. chciałbym wpleść do filmu muzykę z zachowaniem prawa. czy mogę bezpłatnie używać muzyki takich twórców jak bach czy mozzart? gdzie ewentualnie mógłbym znaleźć inną muzykę na warunkach licencji otwartej bezpłatnie i jak mogę jej użyć w filmie?
Aby wykorzystać utwór muzyczny w kręconym przez siebie filmie nie jest konieczne posiadanie licencji, natomiast jeżeli powstały film ma być eksploatowany tj. np. wyświetlany publicznie, umieszczony na stronie internetowej, udostępniany w innej formie, wprowadzany do obrotu – należy wówczas uzyskać potrzebne licencje.
Ponieważ tematyka wykorzystywania utworów w filmie była już opisywana na stronie Legalnej Kultury, odnośnie szczegółów odsyłam do wcześniej udzielonych odpowiedzi, tutaj:
Targowe projekcje filmowe
Możliwość wykorzystania muzyki w prywatnym klipie
Nieodpłatnie wykorzystywanie utworów, może natomiast nastąpić w stosunku do utworów które przeszły do tzw. domeny publicznej i majątkowe prawa autorskie do takich utworów wygasły na skutek znacznego upływu czasu (zazwyczaj 70 lat od daty śmierci twórcy). Korzystanie z takich utworów znajdujących się w domenie publicznej nie wymaga bowiem konieczności uzyskiwania zgody, czy też ponoszenia opłat.
Utwory Bacha i Mozzarta są dostępne w ramach domeny publicznej i korzystanie z nich nie wymaga uzyskania licencji. W przypadku korzystania z nich, pamiętać należy o każdorazowym podaniu autorów użytego podkładu muzycznego.
Ponadto trzeba wskazać, że istnieje szereg internetowych portali muzycznych, udostępniających utwory muzyczne na zasadzie właśnie otwartych licencji. Jako przykłady takich serwisów internetowych można podać: Jamendo, Dogmazic czy też Opsound. Jednakże każdorazowo należy zapoznać się z warunkami licencyjnymi na jakich udostępnianie są tam utwory.
Jarosław Jastrzębski
Radca prawny
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office