PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Czy mogę wstawić na swoją stronę utwór pochodzący z YT, jeśli podejrzewam, że pochodzi on z oficjalnego kanału?
09.02.15
Czy mogę wstawić na swoją stronę utwór z youtube na podstawie licencji tego portalu, jeśli podejrzewam, że użytkownik, który umieścił nagranie jest jego twórcą (nazwa użytkownika taka jak nazwa zespołu, wydawnictwa muzycznego)?
Jeśli chodzi o korzystanie z treści zamieszczonych na serwisie YouTube przez jego użytkowników, to wskazać trzeba, że użytkownik serwisu YouTube umieszczając w jego witrynach treści, udziela tak naprawdę licencji na korzystanie z tych materiałów samemu serwisowi YouTube oraz innym użytkownikom tego serwisu. Licencja ta obejmuje, zgodnie z warunkami korzystania prawo do powielania i rozpowszechniania tych treści oraz prawo do opracowywania na ich podstawie utworów zależnych oraz wystawiania za pomocą funkcji udostępnionych przez serwis YouTube. Co ważne zgodnie z postanowieniami wyżej wskazanych warunków korzystania z serwisu YouTube, użytkownik nie może korzystać z treści tam udostępnionych w celach komercyjnych, bez uprzedniego uzyskania pisemnego upoważnienia ze strony YouTube. Ograniczenie to nie dotyczy jedynie sytuacji, w której dla celów komercyjnych umieszczamy dane treści pochodzące z oryginalnych nagrań serwisu YouTube, w przypadku utrzymywania oficjalnego kanału na tej stronie internetowej lub jeżeli udostępniamy treści pochodzące z YouTube na blogu lub stronie internetowej uaktywnione przez reklamę.
Szereg tych wyłączeń powoduje de facto, iż dla komercyjnego wykorzystania tych treści potrzeba jest zgoda serwisu YouTube, przy czym przez komercyjne wykorzystywanie należy w tym przypadku rozumieć publicznie udostępnianie danego utworu połączone z uzyskiwaniem w ten sposób korzyści majątkowych (np. różnego rodzaju opłaty, zyski z reklam lub od sponsorów, czy też sprzedaż biletów). W innych przypadkach korzystanie z materiałów tam udostępnionych (w tym wstawianie linków na stronę) jest zgodne z regulaminem YouTube i nie wymaga konieczności uzyskiwania zgody podmiotu uprawnionego.
Jarosław Jastrzębski
Radca prawny
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office