WSPÓLNE SPRAWY
/ Archiwum

Artyści o własności. Także intelektualnej
03.10.13
Londyńska artystka z Warszawy, Marysia Lewandowska przygotowała wspólnie z nowojorską kuratorką Laurel Ptak książkę którą berlińskie wydawnictwo wydało w Szwecji. I w Internecie.
W książce znajdziemy wywiady, teksty, a także prace wizualne wielu autorów dotyczące kwestii własności i jej powiązania z ekonomią, sztuką czy „produkcją intelektualną“. Wśród poruszanych zagadnień, obok m.in.: ekologii, gentryfikacji, są też tematy związane z prawem autorskim: piractwo, muzyka, kwestia autorstwa, granice domeny publicznej.
Opisany jest m.in. ciekawy projekt zainicjowany prze dwójkę artystów Eileen Simpson i Bena Whita - Open Music Archive, mający na celu odnajdywanie, digitalizację i publikowanie nagrań dźwiękowych nie objętych prawem autorskim.
W książce znajdziemy też dość bogatą bibliografię i przegląd inicjatyw odwołujących się do idei wspólnoty: także wspólnych zasobów kulturowych.
Książka w formacie pdf dostępna jest na stronach Tensta konsthall, lub na stronach galerii the Showroom. Drukowaną wersję można kupic na stronach wydawcy.
Paweł Stankiewicz, www.prawokultury.pl
fot. sxc.hu / ilco
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
