WSPÓLNE SPRAWY
/ Archiwum

E-booki w Polsce
30.09.13
Rynek ebooków w Polsce wypada zdecydowanie gorzej w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów - Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji. Jeszcze kilka lat temu rozwijał się on zdecydowanie wolniej, zaś od 2012 można zauważyć znaczny wzrost liczby książek w wersji elektronicznej jak i ludzi je czytających. Zamieszczona poniżej infografika przedstawia informacje na temat ebooków w Polsce, zebrane od księgarni internetowych, blogów i portali o tematyce książkowej.
Jedną z barier, jaka istniała i istnieje do tej pory, jest między innymi wysoka cena książek elektronicznych, w stosunku do ich wersji papierowej. Często zdarza się, że ebook jest tańszy zaledwie o kilka złotych, mimo braku kosztów druku i dystrybucji. Księgarnie internetowe stosują liczne okresowe promocje na ebooki, aby zwiększyć ich sprzedaż.
Kolejną barierą była mała ilość książek istniejących w wersji elektronicznej. W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił jednak zdecydowany wzrost, co widać po ofercie księgarni ebookpoint.pl. Ponadto, aktualnie około 87% bestsellerów jest wydawanych również w wersji ebook.
Problemem w rozwoju rynku ebooków były także wysokie ceny czytników. Na przykładzie najpopularniejszego czytnika Kindle widać jak cena spadała z biegiem lat. Obecnie jest on najczęściej używanym czytnikiem wśród Polaków.
Mimo wymienionych barier w sklepach internetowych pojawia się coraz więcej ebooków. Książki elektroniczne możemy kupić między innymi na stronie ebookpoint, Woblink, Złote Myśli, a także Empik. Wydawnictwa w Polsce bardzo obawiają się piractwa, z tego powodu wcześniej można było ściągnąć tylko wersję książki elektronicznej z zabezpieczoniem DRM. Teraz mamy jednak możliwość ściągnięcia książki elektronicznej w trzech formatach - epub, mobi oraz pdf, bez zabezpieczenia.
Artykuł pochodzi ze strony:
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
