WSPÓLNE SPRAWY
/ Archiwum

Koniec ery piratów w Norwegii?
16.09.13
Wszystko wskazuje na to, że w Norwegii nadchodzi zmierzch ery piractwa internetowego. W świetle nowego raportu opublikowanego przez Ipsos MediaCT widać, że Norwegowie tracą zainteresowanie pozyskiwaniem utworów muzycznych, filmów i innych dzieł z nielegalnych źródeł.
Według raportu w 2008 roku skopiowano bez pozwolenia prawie 1,2 mld utworów muzycznych, 125 milonów filmów i 135 milonów seriali telewizyjnych. W roku 2012 ich ilość spadła odpowiednio do poziomu: 210 milionów, 65 milonów i 55 milionów.
Co leży u podstaw tego zjawiska? Na początku lipca wprowadzone zostały nowe przepisy prawne zmierzające do ograniczenia piractwa internetowego. Umożliwiają one organizacjom zajmującym się ochroną praw intelektualnych skuteczniejsze działanie. Ustawa pozwala np. na blokowanie witryn naruszających prawo na poziomie ISP. Ale czy rzeczywiście jest to najskuteczniejsza metoda zwalczania zachowań nieakceptowanych przez prawo? Przez ostatnich 5 lat tylko niewielka grupa Norwegów „wymieniająca się” plikami była ścigana i ukarana. Zatem to nie taktyka zastraszania dała tak dobre wyniki.
„Jeśli istnieje dobra, legalna oferta, ludzie będą z niej korzystać” powiedział Olav Torvund, były profesor prawa na Uniwersytecie w Oslo. Jego zdaniem nie ma usprawiedliwienia dla zachowań sprzecznych z obowiązującymi przepisami. Zaznacza, że jeśli jest możliwość skorzystania w łatwy sposób z alternatywnego rozwiązania i nie kosztuje to zbyt wiele, to nielegalne ściąganie przestaje być interesujące.
Zatem znaczne zmniejszenie piractwa należałoby przypisywać efektywnym działaniom branży muzycznej czy filmowej, co znajduje potwierdzenie w raporcie Ipsos MediaCT. Korzystanie z serwisów legalnie udostępniających muzykę, filmy czy programy telewizyjne staje się powszechne.
W ankiecie 47% pytanych (czyli ok. 1,7 milona osób) stwierdziło, że korzysta z takich serwisów strumieniowych jak np. Spotify. Ponad połowa z nich zadeklarowała korzystanie z płatnej opcji premium. Ciągle rosnącym zainteresowaniem cieszą się także serwisy filmowe, takie jak VOD i Netflix, co z pewnością pokażą dane za kolejny rok.
Opracowane na podstawie:
http://torrentfreak.com/piracy-collapses-as-legal-alternatives-do-their-job-130716/
Fot. materiały Legalnej Kultury
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
