WSPÓLNE SPRAWY
/ Archiwum

Wszystko zaczęło się od kina objazdowego
01.06.13
Kino objazdowe przeżywało swoje „5 minut” w Polsce w latach 60. i 70. I to właśnie wędrowne kinematografy, jeżdżące po całym kraju, by wyświetlać filmy, dały impuls do rozwoju polskiego przemysłu kinematograficznego. Dzisiaj idea kina które odwiedza widzów, wraca do łask i zdobywa coraz większą popularność.
Legalna Kultura wspiera projekt Kina Orange.
Historia polskiego kina objazdowego ma swój początek w pierwszych latach XX wieku, zaraz po stworzeniu kinematografu przez braci Lumiere. To właśnie wtedy, różnego typu przedsiębiorcy zaczęli organizować pokazy filmowe, podczas tzw. burd jarmarcznych, w namiotach wędrownych demonstratorów i cyrków lub na zapleczach sklepów.
W 1900 roku oficjalnie powstał zawód tzw. przedsiębiorcy kinowego. Posiadał on zwykle jeden aparat projekcyjny i zapas filmów, które wyświetlał najczęściej podczas letnich zabaw plenerowych. Najbardziej wyróżniali się pionierzy polskiego kina - bracia Krzemińscy, którzy w 1905 roku dysponowali już dwoma kompletami projekcyjnymi i jeździli z seansami aż do Rosji. Kino objazdowe pełniło w tamtych czasach różne funkcje – dostarczało rozrywki i niosło wartości edukacyjne. Jego popularność sprawiła, że z czasem zaczęło pojawiać się coraz więcej kin stacjonarnych. W 1906 roku powstał m.in.: Salon Rozrywek Bronisława Mieszkowskiego, który proponował widzom seans filmowy, występy śpiewaków i cyrkowców w ramach jednego pokazu.
Z czasem powstało więcej podobnych salonów i samodzielnych kin- iluzjonów, które siłą rzeczy zastąpiły kino objazdowe. Jednak odrodziło się ono w wielkim stylu, w drugiej połowie XX wieku, kiedy ogromną popularność zdobyły wozy kina objazdowego – jeden ze znaków rozpoznawczych kultury lat 60. i 70.
Historia jednak kołem się toczy. Ponowne zainteresowanie kinem spowodowało powstanie nowych kin stacjonarnych, które znowu wyparły obwoźnych kinematografów. Dodatkowo, wciąż budowane multipleksy zaczęły wygrywać z małymi kinami stacjonarnymi, odbierając tym samym mieszkańcom mniejszych miejscowości możliwość obejrzenia najnowszych produkcji w swoim miejscu zamieszkania.
Z tych okolicznościach powstało Kino Orange, jako nawiązanie do najlepszych tradycji kina objazdowego, wykorzystujące jednocześnie najnowsze osiągnięcia technologii. W swoją pierwszą trasę wyruszyło w listopadzie 2010 roku. Od tamtej pory, krążąc po Polsce, odwiedza te miejscowości, w których nie ma kin stacjonarnych. Legalna Kultura jest partnerem projektu, towarzysząc Kinu Orange w jego podróży po Polsce i budując przy tym świadomość korzystania z legalnych źródeł.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Archiwum – na skróty
