PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Projekcja w kinie w ramach niekomercyjnego programu edukacyjnego
22.05.13
Reprezentuje kino studyjne. Tworzymy całoroczne programy edukacyjne i nasi uczniowie zazwyczaj decydują się na kilku spotkaniowe karnety, i korzystają z nich w ciągu całego roku szkolnego. Do tej pory dystrybutor filmów udostępniał kopie po ok. roku od daty premiery. W styczniu wszystko się pozmieniało wersje cyfrowe filmów możemy udostępniać przez 12 tygodni, po tym okresie wszystkie dyski są odsyłane za granicę. Czy jest jakikolwiek sposób żeby w ramach naszego programu pokazać jednak te filmy młodzieży (uzyskać licencję na pokazy) i przeprowadzić planowane spotkania?
Ze względu na to, że kino studyjne nie ma statusu placówki naukowej ani dydaktycznej, publiczne wyświetlanie filmu w ramach dozwolonego użytku publicznego z powołaniem się na działanie w celach edukacyjnych nie jest możliwe.
Możliwe jest oczywiście uzyskanie licencji na wyświetlenie filmów, prawdopodobnie będzie to jednak licencja odpłatna, chyba że podmiot uprawniony do filmu wyrazi zgodę na udzielenie licencji nieodpłatnie. Fakt niekomercyjności działalności kina studyjnego nie przekłada się bowiem automatycznie na zwolnienie z opłat.
Ponadto, z pytania nie wynika na jakich zasadach do tej pory dystrybutor udzielał licencji. Mowa jest bowiem o przesyłaniu dysków z filmami przez dystrybutora – pytanie czy to przesyłanie wiązało się z jednoczesnym udzieleniem licencji? Niejasna jest także obecna sytuacja – czy udostępnienie wersji cyfrowej filmów łączy się z udzieleniem licencji na jego wyświetlenie z tej wersji cyfrowej czy też jest to tylko wersja demo do przejrzenia przez kino w celu podjęcia decyzji o zakupie licencji. Te kwestie należałoby poddać pod ocenę prawnika, który sporządziłby indywidualną opinię prawną w szerszym zakresie.
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. materiały LK
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office