PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:




Zapytaj prawnika
Udostępnienie coverów zespołu weselnego na stronie internetowej

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Udostępnienie coverów zespołu weselnego na stronie internetowej

25.09.14

Czy potrzebna jest licencja na zamieszczenie piosenek od zespołów muzycznych, które chcą zaprezentować swoje utwory na mojej stronie? Są to zespoły weselne, które nagrały swoje utwory studio i chcą zaprezentować je szerszej publiczności. Piosenki, które wykonują to covery.

Na początek należy zaznaczyć, że na rzecz członków zespołów muzycznych, które wykonują cudze utwory (tzw. covery) powstają jedynie prawa pokrewne do artystycznych wykonań tych utworów. Jeżeli doszło do nagrania takich wykonań, to dodatkowo producentowi służyć będą prawa do fonogramu czyli pierwszego utrwalenia danego wykonania warstwy dźwiękowej utworu. Prawa autorskie do wykonywanych utworów (kompozycji muzycznej oraz słów piosenek) przysługują natomiast ich twórcom, czyli kompozytorom oraz autorom tekstów, a nie artystom, którzy zagrali i zaśpiewali daną piosenkę.

Umieszczenie na stronie internetowej pliku z utworem muzycznym w taki sposób, że publiczność może go w dowolnym momencie odtworzyć stanowi korzystanie z utworu na polu eksploatacji publicznego udostępnienia utworu w taki sposób, aby każdy miał do niego dostęp w czasie i miejscu przez siebie wybrany.

Biorąc pod uwagę powyższe, aby zgodnie z prawem dokonywać publicznego udostępniania za pośrednictwem Internetu nagrania, o którym mowa w pytaniu, należy uzyskać stosowną licencję na eksploatację wszystkich z wymienionych wyżej praw, zawierając umowy z podmiotami uprawnionymi. Należy zatem posiadać nie tylko zgodę artystów wykonawców na publiczne udostępnienie artystycznego wykonania ich utworu, ale także uzyskać od uprawnionych osób licencję na korzystanie z praw autorskich do wykonywanych utworów oraz na eksploatację praw pokrewnych do fonogramu.

Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.




Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 



Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura



Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura



Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!