PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Nagrywanie własnych audycji na podstawie książek i udostępnianie ich na YouTube
16.01.14
Witam! Mam pytanie dotyczące książek. Czy nagrywanie własnych audycji z książek i udostępnianie tych nagrań na stronach takich jak YouTube jest nielegalne?
Artystyczne wykonanie, jakim jest nagranie audycji, w świetle polskiego prawa pozostaje pod ochroną. Jak wskazuje art. 88 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych prawo artysty wykonawcy (w tym przypadku lektora) nie narusza prawa autorskiego do wykonywanego utworu. W gotowej audycji, oprócz prawa pokrewnego przysługującego artyście wykonawcy, materializuje się prawo autorskie przysługujące autorowi książki. W sytuacji udostępnienia recytacji utworu w Internecie, dochodzi do publicznego udostępnienia w czasie i miejscu wybranym przez odbiorcę utworu literackiego, który jest recytowany. Aktualizuje się zatem obowiązek uwzględnienia jego interesów, stąd koniecznym jest uzyskanie jego zgody na rozpowszechnienie utworu. Podsumowując, korzystanie z utworu w sposób opisany w pytaniu bez uprzedniego uzyskania zgody autora lub licencji, stanowi naruszenie praw autorskich.
Magdalena Krawczyk
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp. j.
fot. michaelaw/ sxc.hu
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office