PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Filmy z YouTube – w pracy magisterskiej
10.12.12
Do badania w pracy magisterskiej o VideoCV (życiorys zawodowy w wersji prezentacji audiowizualnej) chcę wykorzystać filmiki użytkowników portalu YouTube.pl. Czy użycie przeze mnie takich prezentacji jest zgodne z prawem?
Udzielenie wyczerpującej odpowiedzi na zadane pytanie nie jest możliwe ze względu na zbyt małą liczbę informacji na temat zamierzonego sposobu wykorzystania wspomnianych utworów.
Użycie filmów jedynie w celu uzyskania pewnych danych (np. statystycznych czy dotyczących rodzaju informacji zawieranych w tego rodzaju CV) nie będzie stanowiło naruszenia praw autorskich. W takim przypadku w zasadzie nie dochodzi do eksploatacji praw autorskich (poza operacjami technicznymi umożliwiającymi zapoznanie się z utworem, co mieści się w zakresie dozwolonego użytku prywatnego), a jedynie do zapoznania się z daną treścią i wykonania pewnych operacji intelektualnych zmierzających do pozyskania danych.
W przypadku jednak, gdy w pracy zostaną wykorzystane pewne fragmenty konkretnego "videocv", zgodność z prawem takiego użycia należy rozpatrywać z punktu widzenia tzw. "prawa cytatu", o którego warunkach była już wielokrotnie mowa na łamach portalu.
W przypadku cytowania ze źródeł, których pochodzenie i autorstwo jest niepewne, należy jednak zachować ostrożność, by nie doszło do przypadkowego naruszenia cudzych praw autorskich (por. opinia dot. cytatów z Wikipedii).
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office