PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Ktoś wykorzystał moje zdjęcia bez mojej wiedzy i zgody, pobierając je z serwisu internetowego
07.08.15
Na wystawie w jednym z polskich miast wykorzystano zdjęcia mojego autorstwa przedstawiające moją kolekcję pamiątek, bez mojej wiedzy i zgody. Zdjęcia pobrano z mojego profilu Pinterest lub FB. Jak mogę w takim wypadku chronić moją własność?
W przedstawionej sytuacji należałoby się skupić na treści majątkowych praw autorskich oraz instrumentów prawnych służących do ich ochrony. Wskazać bowiem trzeba, iż do monopolu autorskiego twórcy należy wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Tym samym w sytuacji naruszenia majątkowych praw autorskich twórcy przysługuje możliwość żądania od tego, kto naruszył te prawa:
- zaniechania naruszania;
- usunięcia skutków naruszenia (np. poprzez usunięcie utworów fotograficznych z wystawy);
- naprawienia wyrządzonej szkody (czyli zapłaty określonego odszkodowania)
- wydania uzyskanych korzyści (np. jeśli wystawa jest odpłatna będzie to procent od wpływów z biletowania wstępu na wystawę).
Ponadto niezależnie od roszczeń wskazanych powyżej uprawniony z tytułu majątkowych praw autorskich może żądać zamieszczenia odpowiedniego ogłoszenia w prasie o odpowiedniej treści i formie (tzw. przeprosiny) czy też zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz Funduszu Promocji Twórczości.
Treść tych żądań powinna być sformułowania w formie pisemnej w wezwaniu skierowanym do tego kto nasze prawa autorskie do utworu naruszył np. poprzez wykorzystanie naszego utworu bez naszej zgody lub wiedzy.
Jarosław Jastrzębski
Radca prawny
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office