PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Radio i telewizja w miejscu pracy
04.12.19
Czy w przypadku jeśli pracodawca ma w biurze odbiorniki telewizyjne i radiowe oraz emituje dla pracowników kanały telewizyjne i radiowe musi odprowadzać opłaty do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi? (nie czerpie z emitowania tego korzyści majątkowych) Zakładamy odprowadzenie przez pracodawcę opłat za abonament radiowo-telewizyjny i np. operatora kablowego.
Zgodnie z regulacją przepisu art. 24 § 2 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, posiadacze urządzeń służących do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego mogą za ich pomocą odbierać nadawane utwory, choćby urządzenia te były umieszczone w miejscu ogólnie dostępnym, jeżeli nie łączy się z tym osiąganie korzyści majątkowych.
W związku z powyższym, jeżeli emisja programu telewizyjnego albo radiowego nie łączy się z osiąganiem w sposób pośredni bądź bezpośredni korzyści majątkowych, na powyższe nie wydaje się konieczne posiadanie zezwolenia od podmiotu uprawnionego z tytułu autorskich praw majątkowych, uzyskiwanego za pośrednictwem odpowiedniej OZZ.
Opracowanie: Sara Dobrzańska
Fundacja Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office