PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Czy mogę pobrać z internetu "piracką" wersję słownika, który mam legalnie w wersji e-booka?
17.09.14
Posiadam słownik w wersji papierowej, lecz chciałabym mieć ten sam słownik również w wersji e-booka. Czy jeśli ściągnę sobie "piracką" wersję z Internetu, to będę legalnie ją posiadać? Czy też powinnam kupić e-book?
Pytanie dotyczy kontrowersyjnego zagadnienia. Do niedawna w naszym kraju dominował pogląd, że pobranie na własny użytek prywatny pliku zawierającego utwór nie wymaga zgody podmiotu praw do utworu, nawet jeśli plik udostępniono bezprawnie. Kilka miesięcy temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł jednak, że pobieranie utworów z nielegalnego źródła nie mieści się w pojęciu dozwolonego użytku prywatnego, o którym mowa w art. 5 ust. 2 lit. b Dyrektywy 2001/29/WE. Istnieje spór co do tego, czy polskie przepisy o dozwolonym użytku (w szczególności art. 23 pr. aut.) już teraz powinny być interpretowane zgodnie z treścią orzeczenia (co oznaczałoby, że pobieranie z nielegalnego źródła już teraz jest niezgodne z polskim prawem), czy też konieczna jest zmiana polskich przepisów (przez wyraźne wyłączenie kopiowania z nielegalnych źródeł z zakresu dozwolonego użytku). Istnieje więc ryzyko, że pobranie e-booka z nielegalnego zostanie uznane za przekroczenie zakresu dozwolonego użytku i naruszenie prawa autorskiego.
W granicach dozwolonego użytku mieści się natomiast wykonywanie kopii egzemplarzy nabytych legalnie. Dopuszczalne jest zatem zeskanowanie słownika i korzystnie z tak uzyskanej kopii elektronicznej w zakresie własnego użytku osobistego.
Maciej Marek
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office