PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada

Zanim zadasz pytanie, zapoznaj się z istniejącymi odpowiedziami.

WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ


Wpisz szukane SŁOWO (np. szkoła, komiks, zdjęcie itp.):
Wyszukaj w kategorii:




Zapytaj prawnika
Zrzeczenie się autorskich praw majątkowych

PRAWO W KULTURZE

/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika

Zrzeczenie się autorskich praw majątkowych

28.02.20

Dzień dobry. Mam pytania dotyczące praw autorskich. Czy da się zrzec praw autorskich majątkowych, gdyż takie informacje można wyczytać, że nie można osobistych, ale o majątkowych nie wspominają. Czy jeśli przeniosę autorskie prawa majątkowe do utworu muzycznego na inną osobę i ona będzie chciała użyć tego utworu we własnym (dzieło pochodne) to jak musi oznaczyć mnie w systemie weryfikacji treści tzw. Content ID. Bo w autorach musiałaby wpisać siebie. Co oznaczało by dla mnie jak przeniosę te prawa? Czy mogę dalej posługiwać się tym utworem? Co mogę dalej zrobić? Jakie umowy trzeba podpisać, aby całkowicie przenieść prawa autorskie majątkowe?  

Rzeczywiście, autorskie prawa majątkowe, w przeciwieństwie do praw osobistych można przenieść na inny podmiot albo na podstawie dziedziczenia albo w oparciu o pisemną umowę o przeniesieniu praw autorskich, na określonych w niej polach eksploatacji. Fakt, iż osoba III nabędzie prawa majątkowe do naszego utworu nie zwalnia jej z obowiązku oznaczenia nas jako jego twórcy. Konsekwencje jakie rodzi przeniesienie praw majątkowych są złożone, ale w uproszeniu można wskazać, że w przypadku przeniesienia praw majątkowych do danego dzieła, na polach eksploatacji wskazanych w umowie i w sposób w niej określony, twórca traci, na rzecz nabywcy praw uprawnienie do udzielania m.in. zezwoleń na korzystanie z utworu, rozporządzania nim, oraz pobierania wynagrodzenia od innych podmiotów za korzystanie z niego. To czy i w jakim zakresie będzie Pan mógł posługiwać się dalej utworem jest uzależnione od postanowień umowy (jeżeli taki zapis będzie w niej zawarty, to tak). Drugim sposobem na upoważnienie innej osoby do korzystania z naszego dzieła jest zawarcie umowy licencyjnej, która np. jedynie czasowo i w zakresie w niej opisanym pozwala podmiotowi III na korzystanie z naszego dzieła, do którego mimo zawarcia ww. umowy nadal nam będą przysługiwały autorskie prawa majątkowe.

Opracowanie: Sara Dobrzańska

Fundacja Legalna Kultura




Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 



Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura



Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura



Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!