PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Udostępnianie gier komputerowych w sieci
04.12.19
Dzień dobry, Czy można zorganizować rozgrywki i udostępnić je online bez zgody właściciela gry? Grę można pobrać za darmo.
Odpowiedź na powyższe pytanie uzależniona będzie od tego, na jakich warunkach licencyjnych gra została udostępniona przez uprawniony do tego podmiot. Fakt, że grę można pobrać za darmo nie znaczy po pierwsze, że została ona rozpowszechniona przez podmiot uprawniony z tytułu autorskich praw majątkowych, a po drugie, że można z niej korzystać w dowolny sposób. Należy bowiem podkreślić, że dla zgodnego z prawem korzystania z gier komputerowych, zasadniczo konieczne jest posiadanie zezwolenia podmiotu uprawnionego z tytułu autorskich praw majątkowych, którego udzielenie następuje np. w formie licencji, którą nabywamy np. przy zakupie gry z legalnego źródła, bowiem w przypadku tego rodzaju utworów wyłączona jest, zgodnie z art. 77 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, możliwość powołania się na często wykorzystywane instytucje dozwolonego użytku takie jak użytek osobisty czy tzw. wyjątek edukacyjny.
Dlatego też, by dowiedzieć się czy można udostępnić online rozgrywki w grę podlegającej ochronie prawnoautorskiej, odsyłam do postanowień licencji. Jeżeli jednak grę pobrać można jedynie z niepewnego źródła, to dalsze jej rozpowszechnianie może stanowić ingerencję w przysługujące jej twórcy prawa.
Opracowanie: Sara Dobrzańska
Fundacja Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office