PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Czy prawo chroni Czerwonego Kapturka?
06.06.17
Czy tworząc stronę internetową można wykorzystać w jej adresie WWW bohatera znanej bajki? Czy imiona bądź nazwy literackich i filmowych postaci podlegają ochronie prawnoautorskiej?
Na wstępie należy wskazać, że w polskim prawie kwestia korzystania i rejestracji domen internetowych nie została prawnie uregulowana, nie mniej jednak pewne instrumenty ochronne, które ograniczają swobodę w wyborze adresu domeny, mogą wprowadzać m.in. przepisy prawa autorskiego, prawa własności przemysłowej, czy prawa ochrony konkurencji.
Po pierwsze - prawo autorskie chroni wszelkie przejawy twórczej działalności człowieka, o indywidualnym charakterze, dlatego też, jeżeli imię bohatera bajki będzie na tyle unikatowe, fantazyjne i niepowtarzalne, że możliwe będzie przyjęcie, iż spełnia przesłanki objęcia prawnoautorską ochroną, to dla jego wykorzystania, konieczne może okazać się uzyskanie odpowiedniego zezwolenia autora – twórcy bajki, której imię bohatera chcemy wykorzystać.
Po drugie - imiona bohaterów popularnych bajek i kreskówek są często rejestrowane przez autorów bądź podmioty uprawnionych jako znaki towarowe (tak jest np. w przypadku postaci z bajek Disneya). Zarejestrowanie imienia jako znaku towarowego powoduje, że tylko ten, kto go zarejestrował, jest uprawniony do korzystania z niego dla oznaczania towarów czy usług wprowadzanych do obrotu. Jeżeli chcemy wykorzystać takie oznaczenie, konieczne jest uzyskanie zezwolenia, najczęściej w formie umowy licencyjnej, na jego komercyjne wykorzystanie.
Wskazówka praktyczna: na stronie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej, za pomocą wyszukiwarki znaków towarowych można sprawdzić, czy dane słowo – w tym przypadku imię bohatera, zostało zarejestrowane jako znak towarowy - https://ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl/search/simple-search
Po trzecie, w relacji pomiędzy przedsiębiorcami, niekiedy wykorzystanie nazwy własnej, w adresie domeny internetowej może być potraktowane jako czyn naruszający uczciwą konkurencję np. poprzez wprowadzenie w błąd co do tożsamości przedsiębiorstwa czy też wprowadzającą w błąd reklamę. Z powyższym zarzutem możemy się spotkać jedynie wówczas, gdy w obrocie gospodarczym będą już występować produkty oznaczone imieniem bohatera bajki, a istnienie strony internetowej będzie związane z prowadzoną działalnością gospodarcza.
Sara Dobrzańska
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office