PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Kto dziedziczy prawa zmarłego autora wydanej książki?
27.06.16
Autorskie prawa majątkowe są prawami zbywalnymi. Obejmują prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim oraz do pobierania wynagrodzenia za jego eksploatację. Również za życia autor może według swojej woli przenieść te prawa na inny dowolny wybrany podmiot w drodze umowy. Jeśli tego nie zrobi, po jego śmierci prawa przysługiwać będą spadkobiercom.
Spadkobiercą można zostać wskutek dziedziczenia testamentowego (są to wyraźnie wskazane w testamencie osoby) albo ustawowego. Zatem w przypadku, gdy autor nie sporządził testamentu, dojdzie do dziedziczenia ustawowego. Wówczas w pierwszej kolejności, na podstawie ustawy dziedziczą dzieci zmarłego oraz małżonek. W razie, gdy takich osób nie było, spadkobiercami zostają rodzice zmarłego, rodzeństwo, a w dalszej kolejności dziadkowie i pasierbowie. W sytuacji, gdyby zmarły nie pozostawił żadnej z wyżej wskazanych osób, dziedziczyć po nim będzie gmina lub skarb państwa.
Po 70 latach od śmierci twórcy na mocy ustawy wygasa okres ochrony praw autorskich, a ich podmiot trafia do domeny publicznej.
Agata Duniak
Prawnik
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office