PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Puszczanie muzyki w remizie. Czy trzeba płacić ZAiKS-owi?
02.02.16
Jestem organizatorem imprezy zamkniętej w "remizie". Czy jak puszczamy tam muzykę, to musimy zapłacić ZAiKS za to, że mój kolega puszcza muzykę dla Nas?
W opisanym stanie faktycznym istnieje możliwość bezpłatnego korzystania z muzyki bez konieczności uzyskiwania na to korzystanie zgód podmiotów praw autorskich oraz odprowadzania opłat na rzecz ZAiKS, pod warunkiem, że będzie to impreza zamknięta, a sprzęt oraz muzyka będzie dostarczony przez organizatorów tej imprezy (tj. gości wynajmujących dany lokal).
Dozwolony użytek prywatny obejmuje bowiem niewiążące się z uzyskiwaniem korzyści majątkowych korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów już rozpowszechnionych (tj. udostępnionych uprzednio publiczności za zgodą twórcy) przez krąg osób pozostających ze sobą w związku osobistym, w szczególności w stosunkach towarzyskich.
Natomiast w sytuacji w której dany lokal (np. remiza) dostarczałaby sprzęt i utwory, lub wstęp na imprezę miałaby osoby przypadkowe (nienależące do rodziny lub bliskich znajomych), wówczas korzystanie z utworów ma cechę komercyjności oraz nie mieści się w ramach kręgu osób pozostających w stosunku towarzyskim (wówczas bowiem to remiza lub organizator imprezy byłby podmiotem udostępniającym publicznie utwory). W takim przypadku konieczne byłoby posiadanie przez remizę zezwolenia na eksploatację utworów (np. umowy z ZAiKSem) lub zgłoszenie danej imprezy przez samego organizatora do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi jaką jest Stowarzyszenie ZAiKS i wniesienie odpowiedniej opłaty związanej z publicznym udostępnianiem muzyki.
Jarosław Jastrzębski
Radca prawny
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office