PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Wykorzystywanie fragmentów filmów w celach badawczych
02.02.16
Dzień Dobry, Jestem właścicielem strony internetowej dotyczącej zjawiska ASMR http://asmrlab.eu. Na stronie tej są oceniane filmy wywołujące zjawisko ASMR. Większość filmów jest tworzona intencjonalnie. Zdarza się jednak, że w jakimś filmie fabularnym np. "Czas Honoru" pojawia się fragment, który może wywoływać w widzu efekt ASMR. Chciałbym w celach badawczych używać na swojej stronie takich właśnie kilkuminutowych fragmentów. Czy wolno mi to robić ? Czy nie naruszę praw autorskich ?
Zgodnie z prawem cytatu jako jednej z form dozwolonego użytku utworów chronionych prawnie, wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości. Działanie takie będzie dopuszczalne na gruncie przepisów prawa autorskiego pod warunkiem, że korzystający z utworu w sposób powyżej opisany będzie tego dokonywał jedynie w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawa danego gatunku twórczości (np. kolaż).
Z opisanego w pytaniu stanu faktycznego wynika, że pytający zamierza korzystać z fragmentu utworu audiowizualnego w celu lepszego przedstawienia (wyjaśnienia) badanego zjawiska, tym samym przesłanki cytatu wskazane w ustawie – prawo autorskie, wydają się być spełnione. W tym celu nie będzie zachodziła konieczność uzyskania zgody uprawnionego do filmu (utworu audiowizualnego) i ponoszenia opłat pod warunkiem skorzystania jedynie z urywka takiego utworu oraz podpisania danego utworu (w sposób uwzględniający możliwości techniczne w danej sytuacji), imieniem i nazwiskiem twórcy utworu (lub danymi producenta filmowego) oraz danymi dotyczącymi źródła pochodzenia utworu.
Jarosław Jastrzębski
Radca prawny
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office