PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Prawa autorskie do bajek H. Ch. Andersena
14.09.15
Jak wygląda kwestia praw autorskich do bajek autorów typu: Hans Christian Andersen? Zależy mi, aby zorganizować wydarzenie wspierane marką bajki Królowa Śniegu. Nazwą, postaciami i konceptem nawiązującym do baśni. Do kogo powinnam się zwrócić z pytaniem o licencję? Czy tacy autorzy są licencjonowani?
Czas trwania majątkowych praw autorskich do utworu trwa z reguły 70 lat i liczony bywa od daty śmierci twórcy, a w przypadku utworów, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują innej osobie od daty rozpowszechnienia utworu, lub od daty jego ustalenia (moment ustalenia to chwila, w której z utworem mogą zapoznać się również inne osoby poza autorem). Po upływie wyżej wskazanego okresu majątkowe prawa autorskie do utworu wygasają i korzystanie z niego nie jest już wówczas w zasadzie niczym ograniczone tj. nie wymaga uzyskania zgody czy też ponoszenia opłat licencyjnych, natomiast utwór przechodzi do tzw. „domeny publicznej”.
Jeśli jednak w wyniku dokonanych ustaleń dojdziemy do wniosku, że majątkowe prawa autorskie do utworu nadal trwają, w celu rozpowszechniania i korzystania z utworu konieczne jest uzyskanie zgody twórcy lub podmiotu, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie do utworu (np. wydawcy) i zawarcie w tym celu odpowiedniej umowy licencyjnej.
Jarosław Jastrzębski
Radca prawny
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office