PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Jak wygląda sprawa legalności remiksów mp3?
05.01.15
Mam pytanie dotyczące remiksów mp3 - czy takie przeróbki są legalne oraz czy są jakieś serwisy oferujące mp3 odpłatnie lub nie.
Każde naruszenie integralności treści i formy utworu wymaga zgody twórcy utworu pierwotnego, w tym również dokonanie remixu utworu muzycznego. Zgodnie bowiem z treścią ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w skład autorskich praw osobistych wchodzi uprawnienie do nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania.
Warto również wskazać, że przeróbka utworu jest rodzajem opracowania i zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnego (tzw. prawo zależne) chyba, że autorskie prawa majątkowe do danego utworu wygasły. Ponadto na egzemplarzach utworu należy wymienić twórcę i tytuł utworu pierwotnego (będące przedmiotem remixu).
Odpowiadając na dalszą cześć pytania należy wskazać, że istnieje wiele serwisów udostępniających utwory odpłatnie (np. iTunes, Spotify), jak również istnieją serwisy tzw. stockowe, gdzie tego typu utwory udostępniane są nieodpłatnie lub za niewielką opłatą (pond5, soundimage.pl). Jednakże każdorazowo należy zapoznawać się z warunkami na podstawie, których możliwe jest korzystanie z danego zasobu utworów. Więcej serwisów oferujących muzykę w formacie cyfrowym znaleźć można w Bazie Legalnych Źródeł.
Jarosław Jastrzębski
Radca prawny
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office