PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Czy można wykorzystać muzykę z YT w spocie promującym koncert orkiestry kameralnej?
03.02.14
Czy można wykorzystać muzykę zamieszczoną na Youtube? Chodzi o muzykę klasyczną. Muzyka miałaby być wykorzystana w spocie internetowym promującym koncert orkiestry kameralnej. Sama muzyka, bez obrazu. Obraz byłby nakręcony przez nas. Kompozytor utworu zmarł w 1935 r. Utwór pochodzi z 1943 r.
Ze względu na to, że minęło już 70 lat od końca roku, w którym zmarł twórca utworu, majątkowe prawa autorskie do kompozycji (utworu muzycznego) wygasły, a więc weszły do domeny publicznej i można z nich korzystać bez konieczności uzyskania licencji. Należy przy tym pamiętać jednak o poszanowaniu osobistych praw autorskich twórcy (odpowiednim oznaczeniu utworu oraz jego rzetelnym wykorzystaniu oraz unikaniu jakichkolwiek zniekształceń).
Utwór zamieszczony na youtube skupia w sobie jednak nie tylko same prawa autorskie do muzyki. Odrębną kwestią są prawa pokrewne do artystycznego wykonania utworu, które przysługują artystom wykonawcom (czyli muzykom – instrumentalistom wykonującym nagrany utwór) oraz prawa pokrewne do fonogramu (służące producentowi fonogramu). Dla zgodnego z prawem wykorzystania utworu z Internetu należy pozyskać licencje na wszystkie prawa wyłączne zawierające się w nagraniu. Dlatego też, należy zbadać czy prawa pokrewne do artystycznych wykonań oraz fonogramu wygasły czy też nie, a jeżeli nadal trwają – uzyskać na nie odpowiednią licencję.
Warto także zwrócić uwagę na regulamin portalu, z którego wykorzystujemy muzykę – poza prawami autorskimi należy także poszanować warunki korzystania z usługi oferowanej przez dany portal.
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. michaelaw/ sxc.hu
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office