PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Odtwarzanie muzyki podczas przyjęć
03.02.14
Chciałbym rozpocząć działalność jako prezenter muzyczny (wesela i inne tego typu przyjęcia). Interesuje mnie jakie muszę mieć „pozwolenia”, zgody czy też jakie opłaty musiałbym ponieść. Dodam, że nie posiadam jeszcze muzyki, ale chciałbym ją pobrać z Internetu. Czy jest w ogóle taka możliwość, że muzykę ściągnę za darmo i wniosę po prostu jakąś ogólną opłatę aby ją odtwarzać? Interesuje mnie wszystko co jest mi potrzebne aby odtwarzać legalnie.
Dla działalności DJ-a niezbędne jest uzyskanie licencji od podmiotów uprawnionych na wszystkie prawa zawarte w utworze. Teoretycznie można je uzyskać od samych uprawnionych – producentów lub twórców, ale najpraktyczniej będzie zwrócić się do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz prawami pokrewnymi (ZAiKS, ZPAV, STOART). Jeżeli uzyskamy nie tylko licencję na publiczne udostępnianie utworu, ale także na jego zwielokrotnianie, to będzie można muzykę pozyskać z Internetu robiąc na swoim dysku odpowiednią kopię.
Wskazówka praktyczna
Zwracając się do odpowiednich organizacji zbiorowego zarządzania warto przedstawić konsultantowi szczegółowy opis planowanego korzystania z utworu wraz z podaniem źródła jego pobrania. Wówczas konsultant będzie mógł dopasować odpowiednie pola eksploatacji, na których ma zostać udzielona licencja w optymalny sposób.
Emilia Chmielewska
Prawnik
Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy sp.j.
fot. bea29sm/ sxc.hu
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office