PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada
WYSZUKAJ ODPOWIEDŹ
PRAWO W KULTURZE
/ Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
Publiczne odtwarzanie utworów słowno-muzycznych
28.02.20
Czy jeżeli utwór nie jest zarejestrowany w Zaiksie, a ktoś użył go na ogromnej gali/federacji MMA - może mieć problemy? Osoba, która użyła tego utworu nie kontaktowała się z właścicielem.
Na wstępie należy wyjaśnić, że objęcie ochroną prawnoautorską nie jest uzależnione od zarejestrowania utworu w bazie czy też w innym rejestrze, a od faktu czy wytwór naszej działalności spełnia przesłanki uznania go za utwór w rozumieniu prawa autorskiego, o którym mowa w art.1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dlatego też okoliczność, iż dany utwór nie został „zarejestrowany” bądź też zgłoszony do ZAIKSu, co do zasady, nie zwalnia podmiotu, który go publicznie odtwarzał (np. na gali MMA) od konieczności uzyskania ogólnie wymaganego przez prawo autorskie zezwolenia, którego brak może rodzić nie tylko odpowiedzialność cywilną (w tym odszkodowawczą), ale również karną na podstawie art. 116 ww. Ustawy.
Opracowanie: Sara Dobrzańska
Fundacja Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office